Uprawa boczniaka

Uprawa boczniaka

Skomentuj artykuł

Pleurotus ostreatus może być uprawiany także na drewnie. Przy takiej uprawie uzyskanie owocników jest o wiele dłuższe. Uprawę boczniaka możemy założyć w okresie wiosennym bądź jesiennym. Przy terminie wiosennym zbiór grzybów może nastąpić już w okresie jesiennym. Uprawę można założyć na drewnie w postaci kloców. Boczniak preferuje drewno drzew liściastych oraz owocowych, świeże bez żadnych oznak chorobowych. Z liściastych drzew należy wymienić topolę, wierzbę, grab oraz akację. Najlepiej jak wykorzystane pniaki, będą miały około 15- 40 cm średnicy, a wysokość 20-40 cm. Jeżeli są zbyt suche należy je przez kilka dni moczyć, nim przystąpimy do szczepienia grzybni. Można je ustawić pionowo w kilku warstwach bądź częściowo wkopać w podłoże. Są różne sposoby na zaszczepienie grzybni. Jednym z nich jest po prostu wysypanie kilkucentymetrowej warstwy ziarnistej grzybni na każdą warstwę i zabezpieczenie folią. Inny sposób to zaszczepienie grzybni za pomocą kołeczków z grzybnią, które są dostępne w sprzedaży. Na początku należy wywiercić otwory ( średnica około 1 cm, głębokość kilka centymetrów), a następnie nabić w nie zakupione kołeczki oraz zabezpieczyć folią bądź woskiem. Można także naciąć otwory o odpowiedniej głębokości na ściance bocznej klocka w którą należy nałożyć grzybnię i także zabezpieczyć folią.
   

Uprawa boczniaka jest doskonałym sposobem na pozbycie się z ogrodu pieńka pozostałego po ścięciu drzewa. Wystarczy tylko nanieść grzybnię na wcześniej wykonane otwory w pieńku i nakrycie go krążkiem oraz folią. Folia nie powinna bezpośrednio stykać się z grzybnią. W ciągu kilku lat pieniek zostanie rozłożony i przestanie być problemem. Grzybnia ma warunki do rozrastania się już w temperaturze 10°C, choć optymalna waha się w granicach 20- 25°C.
   

Uprawa boczniaka może okazać się bardzo satysfakcjonującym zajęciem, dostarczającym nam wiele satysfakcji. Warto spróbować, własne grzyby w ogrodzie i nie tylko, to coś nowego i bardzo trafnego.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: