Uprawa Aronii

Uprawa Aronii

2 komentarzy

Aronia pochodzi z Kanady. Krzewy dorastają do dwóch i pół metra wysokości. Owocują przez wiele lat. Ich owoce osiągają wielkość około dwóch centymetrów, mają czarny kolor i kulisty kształt. Aronia jest rośliną samopylną, która na zimę traci liście.

Uprawa  Aronii

Stanowisko –   Najkorzystniejsze dla rośliny jest miejsce nasłonecznione oraz wilgotne,  takie stanowisko korzystnie wpływa na plony.

Podłoże – Najlepsze rezultaty otrzymamy uprawiając krzew na żyznym,  próchnicznym i  przepuszczalnym podłożu. Ziemia powinna być zasobna w składniki pokarmowe. Roślina nie może rosnąć  natomiast na miejscach bagiennych, piaszczystych,  czy kamienistych.

Podlewanie –  Najwięcej wody roślina potrzebuje, gdy dojrzewają jej owoce. Jeżeli nie otrzyma wtedy wystarczającej ilości to będziemy mieć małe zbiory. Poza tym roślinę podlewamy zawsze wtedy, gdy z powodu braku opadów deszczu ma zbyt suche podłoże.

Rozmnażanie –  Krzew rozmnażamy za pomocą kopczykowania to znaczy przez odkłady pionowe, a także odkłady poziome. Poza tym można skorzystać, także z sadzonek zielnych, lub rozmnażać z nasion.

Temperatura – Aronia należy do roślin, które są w stanie wytrzymać duże spadki temperatury. Nawet do minus czterdziestu stopni w przypadku krzewów.
 

Kwitnienie – Aronia zakwita po piętnastym maja i zdobią ją ładne białe kwiaty.
Przechowywanie owoców.
 

Zerwane owoce możemy przechowywać nawet dziesięć dni, musimy im tylko zapewnić temperaturę około pięciu stopni. Najlepsze do przechowywania jest ciemne i chłodne miejsce. Owoce można, także zamrozić.

Zabiegi pielęgnacyjne

Należy usuwać pędy korzeniowe i przycinać stare pędy krzewów, gdyż Aronia najlepiej owocuje  na stosunkowo młodych.

Nie wolno uprawiać krzewu na glebach podmokłych.

Nie dopuszczamy do nadmiernego zagęszczenia rosnących roślin, ponieważ zabierze im to światło niezbędne do prawidłowego rozwoju.

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Klara, Tytuł: czytaj z uwagą!

    Należy czytać z uwagą.PRZECIEŻ WYŻEJ NAPISANO WYRAZNIE,ŻE "OWOCE ZBIERAMY W DRUGIEJ POŁOWIE SIERPNIA"

  2. Dodał: Krystyna, Tytuł: zbiory-termin/y

    dlaczego brak w opisie terminów zbiorów aronii-mam zamiar zrobić nalewkę z aronii i nie mogę znależć w treści porad optymalnych terminów zbiorów, pozdrawiam

Dodaj swój komentarz

Zobacz także