Turkuć podjadek

Turkuć podjadek

Skomentuj artykuł

Utrzymanie roślin w dobrej kondycji to główne zadanie, jakie musimy przed sobą postawić, jeżeli chcemy cieszyć się przepięknymi roślinami lub obfitymi zbiorami. Czasami jednak znacznie utrudniają nam to nie tylko choroby, ale również szkodniki. Jednym z nich jest turkuć podjadek, który niegdyś na terenie Polski spotykany był bardzo licznie, lecz najprawdopodobniej ze względu na postępującą chemizację upraw, jego populacja znacząco się zmniejszyła. Nie oznacza to jednak, iż nie zagraża on naszym plonom, dlatego też powinniśmy dokładniej zapoznać się z ewentualnym wrogiem.

Jak wygląda turkuć podjadek?

Turkuć podjadek jest jednym z największych żyjących w naszym kraju owadów. Dorosłe osobniki osiągają nawet ponad 6 cm długości i 4 cm rozpiętości skrzydeł. Jego ciało jest wydłużone, ze znacznie pogrubionym przedpleczem, czyli częścią tułowia tuż za głową. Przednia para nóg jest wyraźnie grubsza i silniejsza, gdyż używana jest do kopania długich tuneli w ziemi. Charakterystyczne są również wydłużone przydatki odwłokowe i długie, proste skrzydła, które po złożeniu sięgają nawet poza odwłok. Cały owad przybiera barwę ciemnobrązową, często przechodzącą w odcienie rudego.



Turkuć podjadek - występowanie

Owad ten kiedyś występował na znacznie większych obszarach, jednak ze względu na zatrucia gleby środkami stosowanymi przy uprawach, jego populacja zaczęła się zmniejszać. W naszym kraju można go spotkać praktycznie wszędzie, nie licząc terenów górzystych. Dobrze się rozwija w środkowej i południowej części Europy, ale zamieszkuje również tereny pozostałej jej części, a także północną Afrykę i zachodnią Azję, a wraz z człowiekiem przywędrował również do wschodnich stanów USA.

Szukając turkucia podjadka należy zwrócić szczególną uwagę na tereny podmokłe i wykazujące podwyższoną wilgotność. Może żyć w każdej glebie, jednasz szczególnie upodobał sobie torfowiska, rowy, a także tereny uprawne.

Turkuć podjadek

Turkuć podjadek

Objawy występowania

Turkuć podjadek jest owadem wszystkożernym. Podjada nie tylko podziemne części roślin, lecz również mniejsze organizmy (dżdżownice, pędraki, ślimaki), a także larwy innych owadów. Bardzo często wskazywany jest jako szkodnik, gdyż potrafi doprowadzić do znacznego osłabienia roślin, a nierzadko do ich obumarcia. Nazwa podjadek wzięła się od jego zapędów do podgryzania korzeni oraz bulw. Często porusza się pod ziemią wzdłuż rządków naszej uprawy, gdyż właśnie tam występują sprzyjające warunki, które z resztą sami tworzymy, spulchniając ziemię i podlewając rośliny.

Żeruje głównie wiosną, a już na przełomie maja i czerwca wykopuje sobie podziemną komorę, w której składa nawet do 300 jaj. Często próbując odsłonić dostęp promieni słonecznych, wygryza korzenie roślin rosnących nad gniazdem, powodując ich usychanie. Po trzech tygodniach młode się wylęgają i wraz z samicą wyjadają całą grupą wszystko co im stanie na podziemnej drodze, po czym wkopują się nawet do metra pod ziemię i tam przeczekują zimę. Po dwóch latach osiągają dojrzałość płciową i proces się powtarza.

Turkuć podjadek

Turkuć podjadek

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także