Tuja Brabant

Tuja Brabant

1 komentarzy

Choroby i szkodniki

Niestety, żywotniki należą do krzewów dość podatnych na rozmaite choroby (przede wszystkim pochodzenia grzybowego) oraz szkodniki, a szczególnie wrażliwe na takie zagrożenia są rośliny osłabione (np. przenawożone, posadzone na złym stanowisku, przemarznięte). Wprawdzie tuja „Brabant” jest jedną z odporniejszych odmian, jednak mimo to ona również może chorować. Roślinom najczęściej zagrażają choroby grzybowe, których przyczyną bywają nieodpowiednie warunki uprawy np. zbyt wysoka wilgotność podłoża. Do takich chorób możemy zaliczyć: fuzariozę (grzyb fusarium avenaceum - początkowo poraża pojedyncze wierzchołki pędów, po czym atakuje kolejne części rośliny. Porażone łuski liściowe żółkną, następnie brązowieją i w końcu zamierają. Niekiedy można gołym okiem dostrzec na pędach pomarańczowe zarodniki grzyba), plamistość łusek (choroba pojawia się latem, atakując pędy i liście, na których pojawiają się żółte, liczne plamy, z czasem zlewające się ze sobą i brązowiejące, na powierzchni widoczne zarodniki grzyba), szara pleśń (wewnątrz krzewu na liściach początkowo pojawiają się wodniste plamy, z czasem brązowiejące i pokrywające się szarobiałym nalotem), opieńkowa zgnilizna korzeni (objawia się żółknięciem łuskowatych liści i uszkodzeniami kory u podstawy pnia, która pęka podłużnie. Chorych roślin raczej nie da się uratować).

Tuja Brabant

Tuja Brabant

Istnieje również możliwość zakażenia żywotników groźnym patogenem Phytophthora citricola, wywołującym chorobę o nazwie fytoftoroza. Choroba najczęściej pojawia się latem i widoczna jest przede wszystkim na pędach położonych najniżej (blisko ziemi). Z czasem rozprzestrzenia się na pozostałą część krzewu, atakując zwykle tylko jedną stronę rośliny. Porażone pędy szarzeją, żółkną i usychają, a ponieważ skażeniu ulega również szyjka korzeniowa, korzeń i podłoże, a także sąsiednie rośliny, krzew trzeba jak najszybciej usunąć, a stanowisko po nim odkazić. Jednak nie tylko choroby mogą zagrozić żywotnikowi.

Nie mniej uciążliwe bywają również szkodniki, do których zaliczają się między innymi: misecznik tujowiec i mszyca miodownika żywotnikowa.

W razie zauważenia na roślinie jakichkolwiek niepokojących objawów, należy jak najszybciej ustalić przyczynę kłopotów i w razie potrzeby zastosować odpowiedni środek ochrony roślin.

Autor: Katarzyna Józefowicz

Źródła
1.    „Katalog roślin: drzewa, krzewy, byliny” praca zbiorowa, wyd. Agencja Promocji Zieleni  2011r.
2.    „Działkowiec” 4/08 doc. Dr hab. Adam Wojdyła „Choroby występujące na żywotnikach” str. 68/69
3.    Tabaza
4.    Związek Szkółkarzy Polskich
5.    Wikipedia

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: aaaa, Tytuł: No nieeeeeeeee

    Przeciez to nie brabant a shmaragd na zdjęciu w rządku

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie