Tuberoza

Tuberoza

7 komentarzy

Po wsadzeniu cebulki do doniczki, utrzymujemy temperaturę w granicach 20 stopni i nie dopuszczamy  do przesuszenia ziemi. Jednak w żadnym wypadku nie może ona być mokra, gdyż cebula zgnije, zanim zdąży wykiełkować. Po wykiełkowaniu regularnie podlewamy i wysadzamy do gruntu najwcześniej w k. V. Tuberoza powinna mieć wtedy ładną rozetę zielonych liści, nieco podobnych z wyglądu do liści liliowców, ale znacznie krótszych i sztywniejszych.

Ozdobą rośliny jest jednak przede wszystkim kwiat, który można również ścinać do wazonu. Aby więc tuberoza pięknie kwitła, musimy zapewnić jej żyzną i dość wilgotną (nie podmokłą) glebę oraz widne stanowisko, unikając jednak miejsc bezpośrednio nasłonecznionych.

Tuberoza

Tuberoza

Kwitnienie

Na gwiazdkowe, białe i pachnące kwiaty musimy zwykle poczekać do VIII-IX. Są one niewielkie (mają ok. 3 cm. średnicy), ale zebrane po kilka lub nawet kilkanaście na szczycie wysokiego, metrowego pędu. Pęd kwiatowy jest sztywny, a roślina utrzymuje na nim swoje kwiaty nawet przez miesiąc. Pąki przed rozwinięciem mają lekko różowy kolor, natomiast w pełnym rozkwicie, stają się kremowo białe. Forma botaniczna posiada kwiaty pojedyncze, jednak w uprawie najczęściej spotykamy odmianę "Excelsior Pearl" o kwiatach pełnych.

Tuberoza

Tuberoza

Przechowywanie cebul

Po przekwitnięciu cebula mateczna zwykle zamiera, pozostawiając po sobie spory kłąb małych cebulek przybyszowych, z których jak wspomniałam, raczej nie doczekamy się kwiatów. Możemy oczywiście spróbować samodzielnej hodowli, ale to wymaga sporo zachodu i nie daje gwarancji sukcesu.
W tym celu wykopane jesienią cebule przechowujemy w torfie do wiosny w temp. ok. 10 st. C. Wiosną wybieramy największe, czyścimy i sadzimy do doniczek. Dalej postępujemy zgodnie z wcześniejszym opisem. Taka próba samodzielnego rozmnażania tuberozy, masz szansę powodzenia jedynie w najcieplejszych rejonach naszego kraju.

Tak więc…
 
…mam nadzieję, że przekonałam was do tej niezwykle ciekawej i urokliwej rośliny. Sądzę, że będzie niezwykła atrakcją waszego zielonego zakątka i umili ciepłe, letnie wieczory swoim cudownym zapachem.
A jeśli jesteście fanami takich pięknych zapachów natury, to raz poznawszy tuberozę, będziecie chcieli ją mieć u siebie już zawsze.

Katarzyna Józefowicz

czytaj dalej...

7 komentarzy

  1. Dodał: Adron, Tytuł: Eewa ma rację, dość światła i gleby

    Nie można przesadzić ani z prażeniem, ani brakiem gleby w doniczce(nie może być doniczka wcale, grunt albo duża donica) i brakiem światła. Nie zakwitnie, nie zdąży wcale. Pod koniec września 2017 przymrozki.

  2. Dodał: thor, Tytuł: nie upał

    właściwie tylko tuberoza na słońcu i upale w szklarni po 1 dniu prawie uschła, zmarniała. Niedobrze jest poniżej 20 stopni, ale chyba 24-26 widno i brak wiatru- dość słaba.

  3. Dodał: Krupeczka, Tytuł: EUSTOMA - nadal błędne zdjęcie

    Przemek w temacie błędnego zdjęcia na froncie artykułu odezwał się w 2013 roku. Minęły 3 lata i nic się nie zmieniło. Widać jak lekceważą zainteresowanych. :(

  4. Dodał: Eewa, Tytuł: oświetlenie

    Nie mogę zgodzić się z poglądem, że przy uprawie należy chronić roślinę przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Moje doświadczenia są wręcz przeciwne. Właśnie pełne słońce sprawia, że tuberoza w ciągu sezonu zdąży i wyrosnąć, i zakwitnąć. Pamiętajmy, że roślina ta pochodzi ze strefy, gdzie słońce znacznie silniej operuje. "Nasze" słońce znosi bez szkody, chyba że trafią się 40-stopniowe upały. Formowanie pędu kwiatowego trwa u tuberozy długo. Na zacienionym stanowisku często nawet nie podejmuje próby, by go wytworzyć.

  5. Dodał: Jola, Tytuł: tuberoza owoce

    Kupiłam kiedyś nasiona. Pierwszej zimy przechowałam w donicy, ale później nie wykopałam i przeżyła. Ciekawią mnie jej owoce, nigdzie nic o nich nie piszą. Rosną w gronach, teraz robią się czarne. Słyszałam ostatnio, że są jadalne, ale nie będę ryzykowała. Może ktoś coś wie na ten temat?

  6. Dodał: Jola, Tytuł: tuberoza owoce

    Kupiłam kiedyś nasiona. Pierwszej zimy przechowałam w donicy, ale później nie wykopałam i przeżyła. Ciekawią mnie jej owoce, nigdzie nic o nich nie piszą. Rosną w gronach, teraz robią się czarne. Słyszałam ostatnio, że są jadalne, ale nie będę ryzykowała. Może ktoś coś wie na ten temat?

  7. Dodał: Przemek, Tytuł: zdjęcie eustomy

    Witam, Dlaczego na pierwszym zdjęciu jest Eustoma skoro artykuł jest o Tuberozie. Proszę zmieńcie to bo ktoś może pomyśleć ze to Tuberoza :) Pozdrawiam

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie