Trzcina pospolita

Trzcina pospolita

2 komentarzy

Trzcina pospolita (Phragmites Australis), należąca do rodziny wiechlinowatych, to naprawdę niebywale pospolity i wszędobylski gatunek roślin, bytujących głównie na terenach podmokłych. Zasiedla przede wszystkim bagna, podmokłe łąki oraz brzegi wód stojących, a niekiedy również płynących. Jej obecność odnotowuje się właściwie na całym obszarze kuli ziemskiej, bez względu na szerokość geograficzną. Co ciekawe, równie dobrze czuje się w ciepłym klimacie jak i umiarkowanym, narażonym na niskie, zimowe temperatury i trudne warunki.

Cechy charakterystyczne

Jest to bylina w pełni mrozoodporna, niewrażliwa na zanieczyszczenia przemysłowe, bardzo wytrzymała i żywotna oraz niezwykle ekspansywna. W zależności od odmiany, może osiągać wysokość od 1m. nawet do 4-5 m. i rozrastać się w wielkie kępy, za sprawą silnych, grubych i zdrewniałych podziemnych kłączy, podobnych nieco do korzeni perzu. Z tych właśnie powodów, należy bardzo wystrzegać się wprowadzania jej do niewielkich oczek i zbiorników wodnych. W niedługim czasie z powodzeniem może je bowiem całkiem zarosnąć, wypleniając przy okazji wszelkie inne gatunki roślin ozdobnych. Jej ekspansję trudno jest też opanować, bez szkody dla środowiska. Niekiedy prowadzi się regularną wycinkę pędów w pełni lata, co dość istotnie osłabia rośliny, ale rzadko całkiem je likwiduje. Natomiast taki sam zabieg wykonany zimą lub wczesną wiosną, odnosi dokładnie odwrotny skutek (pędy wzmacniają się i rozrastają z większa intensywnością), o czym należy zawsze pamiętać.


Podgatunki i odmiany

W Polsce spotyka się głównie dwa podgatunki tej popularnej trawy błotnej: Phragmites australis ssp. australis , charakteryzująca się bardzo wysokim wzrostem (4-5 m.) i przewieszającymi się kwiatostanami oraz Phragmites australis ssp. humilis , która jest znacznie niższa (dorasta zaledwie do 1,5 m.) i posiada zwarte, wzniesione wiechy kwiatostanowe. Jest też kilka odmian ozdobnych, jak choćby żółtozielona, pasiasta odmiana trzciny australijskiej  Phragmites Australis „Variegatus”, która jest jednak nadal wysoką (2-3 m.) i ekspansywną trawą oraz nieco niższa (ok. 1,5m)  i mniej inwazyjna, biało paskowana Phragmites karka „Variegatus”. Odmiany ozdobne można spróbować uprawiać również na terenie wilgotnym, a nie będącym brzegiem stawu.

Trzcina pospolita

Trzcina pospolita

Trzcina pospolita

Trzcina pospolita

Zastosowanie

Mimo iż roślina nie ma właściwie zastosowania w małych ogrodach i jest nieco uciążliwa również na stanowiskach naturalnych, zagrażając pozostałym gatunkom ekosystemu, dla człowieka ma jednak spore znaczenie gospodarcze. To z niej wytwarza się maty, używane w budownictwie do ocieplania domów, a także na dość szczególne pokrycia dachowe i to właśnie jej wytrzymałe liście i puste wewnątrz pędy, służą do wyrobu rozmaitych plecionek, przydatnych w gospodarstwach domowych oraz ogrodnictwie. Jest również znakomitym elementem kompostu, gdyż wzbogaca go w wiele cennych składników pokarmowych. Pozyskaną z niej słomę, traktuje się również jako wyściółkę dla zwierząt hodowlanych.

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Ja, Tytuł: likwidacja trzciny

    Pozostaje chemia, ale weź pod uwagę, że trzcina przeniosła się prawdopodobnie przy pomocy nasion, więc będzie odrastać. Mam ja tę roślinę na polu uprawnym i co roku, mimo oprysków, sporo nowych pędów wyłazi spod ziemi. Była gdzieś informacja, że roślina pobiera asymilaty z liści tylko do fazy kwitnienia (to trzeba sprawdzić), więc oprysk kwitnącej trzcina mija się z celem.

  2. Dodał: ana, Tytuł: trzcina

    trzcina zarosła staw, przeniosła się od sąsiada - jest nie do opanowania wycinanie w okresie letnim nic nie daje jeszcze szybciej rośnie - a miał być staw z rybkami - pozostaje tylko chemia ?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: