Trzcina pospolita

Trzcina pospolita

2 komentarzy

W odpowiednich warunkach może także służyć jako paliwo ekologiczne np. w postaci peletu, o ile zostanie zebrana w miesiącach zimowych (najmniejsza zawartość wody w tkankach) lub dobrze wysuszona przed przetworzeniem. Bardzo dekoracyjne wiechy kwiatostanowe, służą do wyrobu suchych bukietów oraz palm wielkanocnych (mogą być farbowane na różne kolory), a ich zbiór jest możliwy podczas całej pory kwitnienia czyli od lipca do października. Mimo iż na ogół nie jest pożądanym elementem na terenach naturalnych, niekiedy może sprawdzać się tam całkiem dobrze, służąc za siedlisko wielu ptakom takim jak bąki, wodniki czy trzciniaki, budującym w niej swoje gniazda i wychowującym pisklęta pośród gęstego sitowia, zapewniającego dobrą ochronę.

Trzcina pospolita

Trzcina pospolita

Trzcina pospolita

Trzcina pospolita

Warunki uprawowe i rozmnażanie

Jeśli jednak cichlibyśmy wprowadzić trzcinę do swojego ogrodu, gdyż bardzo nam się podoba i posiadamy odpowiednio duży teren, na którym znajdziemy dla niej spory fragment umożliwiający uprawę, warto wiedzieć co lubi najbardziej. Jest wprawdzie wyjątkowo tolerancyjna i dostosuje się do rozmaitych warunków (również zasolenia gleby i zanieczyszczeń miejskich), ale najlepiej rośnie w miejscach słonecznych oraz na względnie zasobnych podłożach.  Rzeczą oczywistą jest, że gleba pod uprawę trzciny musi być stale wilgotna lub nawet mokra (np. brzegi stawów), bo choć na nieco suchszym terenie jeszcze jakoś sobie poradzi (osiągnie jednak niższe rozmiary), to już na całkiem suchym po prostu wyschnie. Rozmnażanie tej trawy jest wyjątkowo łatwe, gdyż wystarczy wiosną podzielić dorosłe egzemplarze, z których sadzonki przyjmują się stosunkowo szybko i dobrze. Ponieważ bardzo prosto rozmnaża się trzcinę w sposób wegetatywny ( zapewniający zachowanie cech egzemplarza matecznego), wysiew nasion ma mniejsze znaczenie, chociaż oczywiście również jest możliwy.

Trzcina pospolita

Trzcina pospolita

Trzcina pospolita

Trzcina pospolita

Jeśli świadomi wszelkich konsekwencji związanych z uprawą tej szczególnej trawy podejmiemy się jej hodowli i zadbamy o właściwe dla niej warunki uprawowe, z pewnością doczekamy się własnych, bujnych i szeleszczących szuwarów, przypominających sielski, letni wypoczynek na łonie natury.

Autor: Katarzyna Józefowicz

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Ja, Tytuł: likwidacja trzciny

    Pozostaje chemia, ale weź pod uwagę, że trzcina przeniosła się prawdopodobnie przy pomocy nasion, więc będzie odrastać. Mam ja tę roślinę na polu uprawnym i co roku, mimo oprysków, sporo nowych pędów wyłazi spod ziemi. Była gdzieś informacja, że roślina pobiera asymilaty z liści tylko do fazy kwitnienia (to trzeba sprawdzić), więc oprysk kwitnącej trzcina mija się z celem.

  2. Dodał: ana, Tytuł: trzcina

    trzcina zarosła staw, przeniosła się od sąsiada - jest nie do opanowania wycinanie w okresie letnim nic nie daje jeszcze szybciej rośnie - a miał być staw z rybkami - pozostaje tylko chemia ?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: