Trujące rośliny na działce

Trujące rośliny na działce

Skomentuj artykuł

Otaczające nas rośliny są często bardzo piękne, jednak trzeba pamiętać, że ta uroda może mieć czasem swoją cenę. W liściach, pędach, korzeniach, kwiatach czy owocach roślin, zawarte jest całe mnóstwo różnorodnych substancji chemicznych. Niektóre z nich są dla naszego zdrowia obojętne, inne cenimy za właściwości lecznicze, ale są również takie, które mogą okazać się dla nas bardzo niebezpieczne.

Kiedy posiadamy działkę, uprawiamy na niej różnego rodzaju rośliny ozdobne. I to właśnie wśród nich może znaleźć się trujący gatunek. Oczywiście kiedy na niego natrafimy, nie musimy go natychmiast usuwać z ogrodu, wystarczy, że będziemy obchodzić się z nim ostrożnie i zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa. No chyba, że po naszej działce biegają dzieci lub zwierzęta. Wtedy lepiej jednak unikać posiadania niebezpiecznych roślin, mogących stanowić realne zagrożenie dla ich zdrowia i życia.

Zasady bezpieczeństwa

Aby więc móc bezpiecznie korzystać z własnego ogrodu, należy przede wszystkim poznać rosnące w nim rośliny. Możemy się zdziwić, jak wiele roślin ozdobnych może być groźnych. Jeśli odkryjemy takich potencjalnych „trucicieli”, musimy pamiętać, aby wszelkie zabiegi pielęgnacyjne wykonywać przy nich w rękawiczkach. Nie wolno nam również dotykać w tym czasie twarzy lub innej odkrytej części ciała, gdyż toksyczny sok może spowodować pojawienie się reakcji alergicznej, a nawet poważne poparzenia. Niektóre z roślin są tak silnie trujące, że dłuższy kontakt z naszą nieosłoniętą skórą, może skończyć się dla nas śmiercią (np. tojad).

Jeśli znajdziemy w naszym ogrodzie toksyczne chwasty, musimy je usuwać ze szczególną ostrożnością. Niektóre z nich przez wydzielanie substancji lotnych, mogą bowiem podrażniać oczy i układ oddechowy, a dobrym tego przykładem jest glistnik.


Najpopularniejsze rośliny trujące

Poniżej przybliżę właściwości niektórych roślin trujących, najczęściej spotykanych w naszych ogrodach.

Roślina

Co w niej jest niebezpieczne

Objawy zatrucia

Ostróżka (Delphinium)

Wszystkie części tej ozdobnej rośliny są trujące, ale zwykle są niebezpieczne dopiero po spożyciu.

- zatrucia pokarmowe, wymioty, zaburzenia widzenia, trudności w oddychaniu

Bieluń

(Datura )

Pięknie kwitnąca roślina ozdobna, której wszystkie części są trujące (liście, łodyga, kwiaty, nasiona, korzenie). Zawierają min.: L-hioscyjamina, L-skopolamina oraz atropinę

- spożycie przez dziecko kilku nasion, może okazać się śmiertelne, dla dorosłego człowieka niebezpieczne jest zjedzenie ok. 15 szt.

- objawy to min. omamy, dezorientacja, rozszerzenie źrenic, drgawki, gorączka, trudności z wymową, oddychaniem, oddawaniem moczu oraz piciem płynów oraz wiele innych.

Bluszcz (Hedera) 

Pospolite pnącze ozdobne, po odpowiednim przygotowaniu lecznicze, w stanie surowym wszystkie części, w tym owoce są trujące. Zawiera min. szkodliwe saponiny.

- przede wszystkim działa drażniąco na skórę oraz oczy.

- spożycie owoców, szczególnie przez dzieci może powodować halucynacje i biegunkę

Ciemiernik (Helleborus)

Podobnie jak bluszcz, po odpowiednim spreparowaniu roślina lecznicza, w stanie surowym wszystkie części trujące. Zawiera min. toksyczną heleborynę.

- spożycie nasion lub innej części rośliny grozi zatruciem pokarmowym

- sok działa drażniąco na skórę

Cis (Taxus)

Popularny krzew iglasty, często spotykany w ogrodach w formie żywopłotu. Bywa używany do produkcji leków, jednak w stanie surowym poza osnówką owocu wszystkie części rośliny są silnie trujące. Zawierają bowiem min. niebezpieczną taksynę.

- zatrucia mogą być śmiertelne, najczęstszymi objawami jest nagłe obniżenie ciśnienia, kołatanie serca, wymioty, biegunka, rozszerzenie źrenic

- osnówka okrywa nasiona, więc rozgryzienie owocu i uszkodzenie nasion, również powoduje zatrucia

Jaskółcze ziele, glistnik (Chelidonium majus)

Popularny i często spotykany chwast. Jego nieostrożne usuwanie może wiązać się z kłopotami zdrowotnymi. Zawiera bardzo drażniące substancje - alkaloidy izochinolinowe. Właściwie przygotowany, może stanowić surowiec leczniczy

- zatrucia spowodowane spożyciem, zdarzają się rzadko, ale mogą być śmiertelne szczególnie w przypadku dzieci.

- kontakt z zielem może natomiast spowodować bardzo ostre podrażnienia skóry, oczu, układu oddechowego, również zawroty głowy, ślinotok, spadek ciśnienia krwi, a nawet zapaść

Konwalia majowa (Convallaria majalis)

Popularna roślina ozdobna, która jest wykorzystywana w lecznictwie, ale w stanie surowym może okazać się śmiertelnie trująca. Wszystkie części rośliny są niebezpieczne, gdyż zawierają szereg toksycznych substancji. Najgroźniejsze jest spożycie jagód.

- Spożycie czerwonych jagód może zakończyć się śmiercią, szczególnie w przypadku dzieci.

- sok, liście oraz zapach rośliny mogą wywołać zawroty głowy, zaburzenia rytmu serca, spadki ciśnienia krwi, podrażnienia błon śluzowych oraz skóry. Przypadkowe wypicie wody, w której stały kwiaty, może powodować silne zatrucie pokarmowe,

Ligustr (Ligustrum )

Niezwykle popularny krzew na żywopłoty. Główne zagrożenie w jego przypadku to owoce.

- po spożyciu owoców, silne zatrucia pokarmowe u ludzi.

Miłek (Adonis)

Roślina stosowana w lecznictwie, ale w stanie nieprzetworzonym wszystkie części mogą być niebezpieczne.

- spożycie ziela w stanie surowym powoduje biegunkę, wymioty oraz zaburzenia rytmu serca

Naparstnica (Digitalis )

Kolejna roślina która może być lecznicza, lecz w stanie nieprzetworzonym bywa silnie trująca. Substancjami toksycznymi są różnego rodzaju glikozydy.

- pożycie liści w stanie surowym lub suszony, może powodować wymioty, drgawki, bóle głowy, biegunkę oraz sinicę. Roślina jest również trująca dla wszystkich zwierząt.

Tojad (Aconitum) 

Ta uroczo kwitnąca roślina jest chyba jednym z najgroźniejszych trucicieli. Już niewielkie ilości spożytych fragmentów mogą spowodować śmierć zarówno dziecka jak i dorosłego człowieka. Związkami toksycznymi są min. akonityna, mezoakonityna i hipakonityna.

- Spożycie niewielkich ilości, może powodować śmierć przez paraliż układu oddechowego oraz innych organów w tym zatrzymanie akcji serca. Trujące substancje mogą również przeniknąć do organizmu przez skórę.

Wawrzynek wilczełyko 

(Daphne mezereum)

Jest rośliną silnie trującą, ale szczególnie niebezpieczne jest spożycie czerwonych jagód. Zawarte w nim związki toksyczne to glikozyd dafnina i mezereina.

- spożycie jagód może spowodować śmierć zarówno u dziecka jak i dorosłego człowieka. Grozi opuchnięciem krtani, warg oraz twarzy, zawrotami głowy, wymiotami, krwawą biegunką, zatrzymaniem krążenia.

- kontakt z roślina może doprowadzić do podrażnień skóry i błon śluzowych

Złotokap (Laburnum )

To bardzo ozdobne i przepięknie żółto kwitnące pnącze, jest równie piękne co niebezpieczne. Zawiera w swoim składzie min. trujące alkaloidy oraz cytozynę

- najbardziej niebezpieczne jest spożycie nasion, które może doprowadzić do śmierci zarówno dziecka jak i dorosłego człowieka

- zaburzenia pracy serca, wymioty, ból głowy

Co ciekawe ta miododajna roślina może nawet zatruwać pozyskanym z niej miodem.

Zimowit (Colchicum )

Popularna roślina ozdobna, często spotykana w ogródkach skalnych. Jest jednak niezwykle silnie. Za trujące właściwości odpowiada min. kolchicyna.

- po spożyciu może się pojawić drętwienie ust i przełyku, uczucie silnego pieczenia w gardle, wymioty, krwawa biegunka, spadek ciśnienia krwi i temperatury ciała, paraliż a w konsekwencji śmierć. Niestety, bez fachowej i szybkiej pomocy, często nie udaje się uratować życia zatrutego człowieka.

Trujące rośliny - bluszcz

Trujące rośliny - bluszcz

Trujące rośliny - datura

Trujące rośliny - datura

Trujące rośliny - jaskółcze ziele

Trujące rośliny - jaskółcze ziele

Trujące rośliny - ligustr

Trujące rośliny - ligustr

Trujące rośliny - tojad

Trujące rośliny - tojad

Kilka dodatkowych uwag

Wymieniłam tylko te najpopularniejsze i najniebezpieczniejsze rośliny, z jakimi możemy się spotkać, ale jest ich przecież o wiele więcej. Dlatego posiadając działkę, warto zaopatrzyć się w literaturę traktującą o roślinach trujących i poznać ich właściwości.

Oczywiście jeżeli zdarzy się nam takie zatrucie, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza. Jeśli natomiast niepokojące objawy zauważymy u dziecka, które właśnie wróciło z ogrodu, powinniśmy natychmiast udać się na pogotowie lub wezwać lekarza na miejsce.

Warto jest też wiedzieć, czym mogło się zatruć dziecko lub my sami, gdyż taka informacja znacznie ułatwi i przyspieszy udzielenie przez lekarza właściwej pomocy, a nawet może uratować życie.

Katarzyna Józefowicz

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie