Trawy jednoroczne- wybrane gatunki i odmiany

Trawy jednoroczne- wybrane gatunki i odmiany

Skomentuj artykuł

Po posadzeniu  roślin należy otoczyć je szczególną opieką. Okres aklimatyzacji to czas, kiedy szczególną uwagę zwracamy na uzupełnianie niedoborów wody. Zanim roślina dobrze  ukorzeni się, bardziej narażona jest na przesuszenie. W uprawie pojemnikowej, systematyczne podlewanie dostosowane do potrzeb konkretnej rośliny jest gwarantem sukcesu w uprawie.

Aby ograniczyć parowanie wody z podłoża oraz rozprzestrzenianie się chwastów, warto rabatę z trawami ściółkować. Z pewnością to rozwiązanie podniesie także walory estetyczne rabaty.

Przy odpowiedniej uprawie, jednoroczne trawy ozdobne mogą zachwycić nas pokrojem, liśćmi, a także pięknymi kwiatostanami i owocostanami. Wiele gatunków daje samosiew, tak więc raz wysiane, będą gość w ogrodzie przez wiele lat.

Trawy jednoroczne - sorgo

 

Trawy jednoroczne - sorgo

Zastosowanie    

Trawy to jedne z najciekawszych akcentów w ogrodzie. Olbrzymie zróżnicowanie pozwala tworzyć bardzo oryginalne kompozycje, dzięki którym nasz ogród zyska nowe oblicze. Trawy jednoroczne wpisują się w ten nurt, są uzupełnieniem kolekcji traw wieloletnich. Jeżeli chcemy, aby nasz ogród był ucztą dla zmysłów, sięgajmy po trawy, także jednoroczne, ponieważ to właśnie one falując na wietrze stanowią element ruchu, a szum jest przyjemnym akcentem dla zmysłu słuchu.

Jednoroczne gatunki traw możemy wykorzystać przy uzupełnianiu rabat bylinowych. Wybrane gatunki sprawdzą się także jako soliter na tle trawnika, dobrze zaprezentują się w okolicach zbiornika wodnego. Będą doskonałym elementem ogrodów naturalistycznych. Nie bójmy się uprawiać ich na balkonie i tarasie w pojemnikach. Są mało problematyczne i długo stanowią dekorację. Warto stosować je w kompozycjach jesiennych z wrzosami, astrami itp.

Nie można także zapomnieć o bukieciarstwie, ponieważ rośliny mogą stanowić piękny dodatek w jesienno- zimowych dekoracjach w postaci bukietów oraz stroików.

Uwagi końcowe

 

Warto wspomnieć także o Pennisetum setaceum ‘Rubrum’, a więc oryginalnej rozplenicy o ciemnoczerwonych (burgundowych) liściach, dzięki którym jest doskonałym, barwnie wyrazistym akcentem w ogrodzie. Może sięgać nawet do ponad metra wysokości, a już w lipcu rozpoczyna kwitnienie. Jej kwiatostany osiągają do 30 cm długości, są pierzaste i bardzo dekoracyjne. Można ją wykorzystać jako uzupełnienie rabat bylinowych, do kompozycji z traw, a także wspaniale zaprezentuje się jako roślina pojemnikowa na tarasie oraz balkonie. Jest to roślina wieloletnia, u nas w uprawie gruntowej traktowana zazwyczaj jako jednoroczna. Przy odpowiednim okryciu w czasie łagodnych zim może przetrwać, ale zimowanie w gruncie jest zazwyczaj zawodne.

Zazwyczaj jako roślinę jednoroczną traktuje się także bardzo oryginalną ostnicę mocną (Stipa tenacissima). Trawa piękna, pochodząca z Europy Południowej, tworzy sporą kępę. Jej wysokość może sięgać ponad 120 cm. Stanowi ciekawy akcent na rabacie zwłaszcza podczas kwitnienia, kiedy puchowate kwiaty, przepięknie falują na wietrze. Aby podkreślić piękno tej rośliny, warto sadzić ją jako soliter. W uprawie pojemnikowej można ją przechować w zabezpieczonym przed mrozem pomieszczeniu. Jeżeli nie posiadamy warunków na jej przezimowanie możemy traktować ją jako roślinę sezonową. W takim wypadku można ją wysiewać wczesną wiosną pod osłonami. Wymaga stanowisk suchych, przepuszczalnych, piaszczystych.
     
Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie