Torf ogrodniczy

Torf ogrodniczy

Skomentuj artykuł

Torf ogrodniczy ma powszechne zastosowanie jako wspaniałe, bogate podłoże dla naszych roślin. Ich rozwojowi sprzyja nie tylko jego struktura ale także składniki zawarte w tym osadzie organicznym. Torf ma pochodzenie roślinne i powstaje w momencie, kiedy rośliny nie do końca ulegną rozkładowi. Dzieje się to na terenach mocno wilgotnych, na przykład takich, które często ulegają zalaniu wodą. Podłoże charakteryzuje się dużą zdolnością absorpcji. Okazuje się, że może zgromadzić ilość wody, kilkukrotnie większą od jego masy. Ponadto cechuje się przepuszczalnością i przewiewnością.

Rodzaje torfu i ich charakterystyka

Wyróżnia się trzy rodzaje torfu ze względu na sposób powstawania jego złóż. Poszczególne rodzaje torfu różnią się od siebie wyglądem oraz przydatnością do zastosowania w ogrodnictwie.

Torf wysoki

Wydobywa się ze złóż powstałych w miejscach gdzie woda uboga w składniki odżywcze tworzy stojący zbiornik przez dłuższy czas. W ten sposób powstaje kwaśne podłoże o luźnej strukturze i brązowej barwie. W sklepach jest dostępny zarówno torf wysoki o naturalnej kwasocie mającej ph ok. 3-4, ale sprzedaje się także jego wersję odkwaszoną wapnem. Warto zwrócić uwagę na ten szczegół, jeżeli potrzebujemy naturalnie kwaśnego torfu. Generalnie tej rodzaj torfu jest najbardziej uniwersalnym i przydatnym w ogrodzie. Cechuje się niskim stopniem rozkładu i odczynem ph oraz wysoką zdolnością absorpcji wody, więc ma najwięcej zalet.

Torf niski

Powstaje w miejscach, gdzie woda zalewająca podłoże jest pełna składników odżywczych i tlenu. Takie podłoże ma bardzo wysokie ph, wynoszące około 7 i nie nadaje się do zakwaszenia gleby a ponadto zawiera zbyt dużo soli, by używać go bez przekopania np. z glebą piaszczystą.

Torf ogrodniczy

Torf ogrodniczy

Torf przejściowy jest podłożem pośrednim pomiędzy dwoma wymienionymi wcześniej. Zawiera sporo składników pokarmowych oraz odpowiednią kwaśność, by móc go używać do zakwaszania gleby.

Torf ogrodniczy

Torf ogrodniczy

Zastosowanie torfu w ogrodzie

Dodatek torfu bardzo dobrze wpływa na wzbogacenie ziemi w powietrze i składniki pokarmowe oraz rozluźnienie i zakwaszenie podłoża.  Dodatkowo wykonuje się z niego specjalne doniczki przeznaczone do uprawy rozsady. Czym się jednak  kierować przy zakupie tego składnika, by faktycznie był to dobry wybór  dla naszych roślin? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę jaki odczyn ma torf, który zamierzamy kupić. Musimy także skonfrontować tę wiedzę z wymaganiami co do kwasowości podłoża roślin, które zamierzamy uprawiać. Torf wysoki nada się do uprawiania roślin, które dobrze rozwijają się w podłożu kwaśnym. W innym wypadku trzeba tworzyć mieszanki z innymi rodzajami podłoża. Dzięki temu nie tylko regulujemy odczyn torfu, ale też poprawiamy jakość gleby, w której roślina będzie się rozwijała. Na przykład gleba ciężka stanie się dzięki dodatkowi torfu bardziej rozluźniona. Trzeba pamiętać, że najbardziej uniwersalny będzie wysoki torf odkwaszony, o odczynie ph ok 5,5- 6,5.

Torf ogrodniczy

Torf ogrodniczy

Kupujemy najlepszy torf

Pamiętajmy, że im jaśniejsza barwa torfu, tym mniejszy stopień jego rozłożenia. Nie warto kupować więc produktu ciemnego z tej racji, że zbyt rozłożona materia sprawia, że torf traci swoje walory. Rozsądnie jest nabywać produkt od sprawdzonych i cieszących się renomą firm, dbających o kontrolę jakości poszczególnych parametrów torfu, takich jak zasolenie, wilgotność czy odczyn. Zrezygnujmy z kupna zużytego torfu, który może zawierać niekorzystne składniki w postaci patogenów lub być zbyt mocno zasolony. Torf wcześniej używany jest zbity i mocno rozłożony. Jego dodatek nie poprawi struktury ani jakości gleby, którą zamierzamy użyć w ogrodzie. Oczywiście w ofercie każdego sklepu ogrodniczego znajdziemy torf, ale zwykle taniej oraz bezpieczniej kupować go u bezpośredniego dystrybutora.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: