Topola osika (topola drżąca) Populus tremula

Topola osika (topola drżąca) Populus tremula

Skomentuj artykuł

 

Rodzina wierzbowate – Salicaceae
Gatunek- Populus tremula
Rodzaj topola – Populus

Kilka uwag o rodzaju
   

Rodzaj topola- Populus obejmuje około 30- 40 gatunków średnich i bardzo wysokich drzew liściastych, występujących w strefie umiarkowanej półkuli północnej ( m.in. Ameryka Północna, Azja, Europa).

W Polsce naturalnie występującymi gatunkami topoli są:

•    Topola biała- Populus alba

•    Topola czarna- Populus nigra

•    Topola osika- Populus tremula

•    Topola szara- Populus x canescens
   

Poza rodzimymi topolami, dość częstym elementem składowym naszego krajobrazu są gatunki introdukowane, a więc obce, przybyłe do nas  z innych regionów świata. Z pewnością do takich zaliczymy topole balsamiczne, które ze względu na dużą tolerancyjność, dość dobrze sobie radzą w naszym klimacie.
   

Do bardzo popularnych topól zaliczymy także topolę włoską oraz topolę kanadyjską. Pierwsza z nich jest odmianą Populus nigra, bardzo lubianą ze względu na swój wąski pokrój, natomiast druga to mieszaniec, także topoli czarnej z topolami amerykańskimi.
   

W warunkach naturalnych porastają głównie bardzo żyzne i wilgotne obszary w dolinach rzek, a więc lasy łęgowe. Preferują słoneczne stanowiska oraz gleby zasadowe. W takich warunkach odznaczają się bardzo dużymi przyrostami i mimo tego, że są raczej krótkowieczne osiągają tak majestatyczne rozmiary. Nie mniej jednak warto zaznaczyć, że różnorodność gatunkowa oraz tolerancyjność na zmienne warunki sprawia, że część gatunków dobrze sobie radzi także na bardziej suchych stanowiskach, dzięki czemu są tak powszechne również w krajobrazie miejskim.
   

Ze względu na wielkie zróżnicowanie rodzaju, dokonano jego podziału na kilka podstawowych sekcji, które warto wymienić, aby łatwiej odnaleźć się w tym zróżnicowaniu.

Sekcje Wybrane gatunki i odmiany
Leuce- topole białe i osiki Populus alba, Populus tremula, Populus x canescens
Aegeiros- topole czarne Populus nigra, Populus x euramericana, Populus nigra ‘Italica’
Tacamahaca- topole balsamiczne Populus simonii, Populus x berolinensis, Populus trichocarpa, Populus ‘NE 42’
Leucoides- topole wielkolistne Populus lasiocarpa, Populus wilsonii
Turanga Populus euphratica, Populus ilicifolia

Topole należą do bardzo popularnych drzew, spotykanych zarówno na miejskich terenach zielonych oraz w krajobrazie otwartym. Z pewnością do tego typu nasadzeń warto wybierać gatunki wykazujące dłuższą żywotność jak np. Populus Alba czy też Populus Nigra. Ze względu na płytki oraz rozległy system korzeniowy nie warto ich sadzić w pobliżu zabudowań, poza tym osobniki żeńskie ( topola należy do roślin dwupiennych) wytwarzają olbrzymie ilości owocostanów w formie puchu, przypominającego watę, które bardzo śmiecą.  Aby tego uniknąć należy wybierać osobniki męskie.

Topola osika

 

Topola osika

Pokrój
    

Populus tremula  to gatunek topoli, który możemy zaliczyć do średniej wielkości drzew. Może osiągnąć nawet ponad 30 m wysokości, ale najczęściej nie przekracza 30 m, tak więc  w porównaniu z innymi gatunkami topoli  jest mniej majestatyczna. Posiada dość szeroką i luźną koronę- w młodości bardziej stożkowatą. Pień regularny i smukły, najczęściej pojedynczy aczkolwiek w przypadku niekorzystnych stanowisk może być wielokrotny.  W takim wypadku może przybierać bardziej krzaczastą formę.


czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także