Topola osika (topola drżąca) Populus tremula

Topola osika (topola drżąca) Populus tremula

Skomentuj artykuł

Kwiaty
    

Kwiaty topoli osiki ukazują się wczesną wiosną (marzec- kwiecień), zanim jeszcze rozwiną się liście. Stanowią ciekawą dekorację w budzącym się do życia wiosennym krajobrazie.  Ze względu na dwupienność wyróżniamy kwiaty żeńskie i męskie. Jedne i drugie mają formę zwisających kotków z tym, że kwiaty żeńskie są zielonkawe, a męskie czerwonawe. Osiągają do około 10 cm długości.

Owoce
    

Owocostany Populus tremula składają się z licznych torebek, zawierających nasiona pokryte puchem. Osiągają do 12 cm długości i dojrzewają w maju.

Topola osika - kotki męskie

 

Topola osika - kotki męskie

Występowanie
    

Gatunek bardzo rozpowszechniony, występujący zarówno w Europie, Azji oraz północnej Afryce.
W Polsce bardzo popularna, powszechnie występująca w lasach.

Wymagania
    

Topola osika jest światłolubna, bardzo tolerancyjna, dająca sobie radę na bardziej piaszczystym podłożu. Preferuje jednak żyźniejsze, bardziej wilgotne  gleby gliniaste do gliniasto piaszczystych, na których lepiej rośnie, jest bardziej odporna na niekorzystne warunki oraz żywotniejsza. Populus tremula odporna jest na zanieczyszczenia powietrza.


Zastosowanie
    

Topola osika nie znajduje zastosowania przy aranżacji ogrodów. Nie jest także za często sadzona w parkach i miejskiej zieleni. Wynika to przede wszystkim z niewielkich walorów dekoracyjnych oraz krótkiej żywotności- przeżywa około 100 lat. Ze względu na swój szybki wzrost i niewielkie wymagania,  doskonale nadaje się do zadrzewień rekultywacyjnych. Gatunek pionierski !
    

Drewno topoli wykorzystywane jest przede wszystkim w przemyśle papierniczym oraz do wyrobu zapałek. Dość często stosowane jako opał aczkolwiek bez znaczącej wartości- drewno miękkie i małokaloryczne.  

Odmiany
    

Z odmian Populus tremula warto wymienić:

•    ‘Erecta’ – odmiana dochodząca do kilkunastu metrów wysokości i kilku metrów szerokości o wąskiej i kolumnowej koronie. Doskonała na szpalery, na otwarte przestrzenie i wiatrochrony.

Uwagi
    

Ze względu na zawartość substancji aktywnie czynnych wykorzystywana także jako roślina lecznicza, przede wszystkim o działaniu moczopędnym. Surowcem są pączki, które należy zebrać wczesną wiosną. Zawierają m.in. salicynę, garbniki, flawonoidy, olejki eteryczne.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także