Topola czarna (sokora) Populus nigra

Topola czarna (sokora) Populus nigra

Skomentuj artykuł

Występowanie

Gatunek bardzo rozpowszechniony, występujący zarówno w Europie, Azji oraz północnej Afryce.
W Polsce często spotykana za wyjątkiem  Pomorza Zachodniego i terenów północno- wschodnich. Naturalnie występuje w wilgotnych lasach łęgowych w dolinach rzek. Niestety takich miejsc jest coraz mniej, a poza tym jest wypierana przez mieszańce euramerykańskie (topola kanadyjska).

Topola czarna - liście
Topola czarna - liście

Wymagania

Topola czarna należy do drzew światłolubnych, preferujących gleby żyzne, świeże, zasadowe oraz dostatecznie wilgotne. Na glebach piaszczystych i ubogich słabiej rośnie, częściej choruje i krócej żyje.


Zastosowanie

Topola czarna należy do tych drzew, których piękno ujawnia się w starszym wieku, wówczas, kiedy osiągną potężne rozmiary, stają się majestatyczne i królują w otaczającym je krajobrazie. Dawniej w rejonach ich naturalnego występowania powszechnie sadzone w obrębie domostw, w parkach i przy drogach. Obecnie rzadko sadzone, zostały wyparte przez liczne mieszańce. Warto jednak zadbać, aby ten rodzimy gatunek stał się bardziej powszechny i stał się stałym elementem krajobrazowych i parkowych zadrzewieniach.

Drewno topoli ze względu na swoją miękkość, wykorzystywane jest przede wszystkim w przemyśle papierniczym, do wyrobu zapałek oraz opakowań.


Odmiany

Z odmian Populus nigra najbardziej popularna jest:

• ‘Italica’  zwana topolą włoską. Jest to bardzo stara odmiana z przełomu XVII/XVIII w. Jej ojczyzną są Włochy, ale w szybkim tempie stała się popularna w całej Europie.  Często sadzona w nasadzeniach miejskich, charakteryzująca się wąską kolumnową koroną. Osiąga do 30 m wysokości i zaledwie do 5 m szerokości. Dobrze znosi zanieczyszczenia, cięcie oraz preferuje suchsze stanowiska. Powinna być sadzona z rozwagą głównie w parkach oraz na szpalery.


Uwagi

Topola czarna traktowana jest także jako roślina lecznicza. Obecność substancji aktywnie czynnych m.in. salicyny, garbników, flawonoidów, olejków eterycznych sprawia, że surowiec zielarski w postaci pączków wykazuje m.in.  działanie moczopędne oraz przeciwgorączkowe.
Długość życia około 100- 200 lat.
   

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także