Topola uprawiamy topole w ogrodzie i parku

Topola uprawiamy topole w ogrodzie i parku

2 komentarzy

Topole nie są roślinami bardzo wymagającymi, toteż ich uprawa nie jest trudna. Najbardziej lubi stanowiska słoneczne, o żyznej glebie i dość sporej wilgotności. Idealnymi miejscami do jej uprawy są tereny zalewowe oraz lasy łęgowe. Jeżeli chcemy rozpocząć uprawę na większą skalę (np. topola do celów energetycznych) przy wyborze odpowiedniego terenu kierujmy się występowaniem topoli w swoim naturalnym stanie, to znaczy wybierajmy tereny, gdzie topole same się zasiedliły. Bardzo łatwo się sama rozmnaża.

Topole w parku

Używana jest do obsadzania terenów podmokłych, a także coraz częściej w parkach, w szpalerach, ze względu na jej szybki wzrost. W dzisiejszych czasach głównym zastosowaniem topoli są cele energetyczne. Jej drewno jest zbyt miękkie i kruche, by produkować z niego meble lub elementy konstrukcyjne. Wykorzystywana jest do produkcji zapałek, papieru oraz celulozy.

 

Topola uprawiamy topole w ogrodzie i parku

Topola uprawiamy topole w ogrodzie i parku

W Polsce w stanie naturalnym występują przede wszystkim trzy odmiany topoli: topola biała, dorastająca do 30 metrów wysokości, o charakterystycznej biało-szarej korze oraz błyszczących, zielonych liściach z wierzchu, a srebrzystych i pokrytych kutnerem od spodu; topola czarna, osiągająca podobne rozmiary jak poprzedniczka, jednak dużo ciemniejszej korze i liściach ciemnozielonych z góry oraz jasnozielonych w spodniej części; topola osika, która jest trochę wyższa, o jasnej korze, która z czasem ciemnieje i staje się coraz bardziej spękana.

Topole nie mają ogromnych walorów dekoracyjnych, jednak mimo to są bardzo często uprawiane. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że jest to najszybciej rosnące drzewo w naszej strefie klimatycznej i w niedługim czasie możemy osiągnąć dorodne okazy.

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: mamuszka, Tytuł: dzika przyroda

    Drzewo nieszczegolnie piekne i lamliwe.Zaleta jest szybkosc wzrostu

  2. Dodał: WoTPlayer, Tytuł: Topola i nooby

    Kurcze nie lubię topoli, takie wielkie drzewo a jak ci taki czołg je rozjedzie i śmiga dalej czerpiąc radość z kładzenia tych drzew to wiedz że zaraz walnie artyleria bo wie gdzie jedziecie i bitwa przegrana bo lewa strona mapy zwyczajnie odkryta na pociski.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także