Szkodniki drzew owocowych

Szkodniki drzew owocowych

Skomentuj artykuł

Wykaz najważniejszych szkodników występujących na różnych gatunkach drzew owocowych

Wśród szkodników występujących w sadzie, ogrodzie, na działkach możemy wyróżnić takie, które szkodzą różnym gatunkom drzew owocowych. Do najważniejszych zaliczymy m.in.

Mszyce (Aphidodea)- to najpopularniejsze i najpowszechniej spotykane szkodniki roślin uprawianych w naszych ogrodach. Również drzewa owocowe nie oprą się ich szkodliwości, dlatego też w przypadku masowego występowania należy je zwalczać.  Mszyce żerują na młodych liściach i pędach powodując ich deformację. Często przenoszą choroby wirusowe.

Przędziorki ( Tetranychidae)  - ponieważ kilka gatunków tych pajęczaków występuje powszechnie w sadzie, tak więc należy mieć je na uwadze. Żywiąc się sokiem komórkowym, żerują na dolnej stronie liścia, nakłuwając blaszkę liściową. Konsekwencją żerowania przędziorków jest matowienie liści, pojawienie się licznych, żółtawych plam na liściach oraz obecność delikatnej przędzy. Z czasem blaszka liściowa zasycha, a liść opada. Przędziorki preferują lata ciepłe i suche, wówczas mogą uprzykrzyć nam życie, tym bardziej, że w ciągu sezonu mogą wydać do kilku pokoleń. Do najpowszechniejszych przędziorków należy zaliczyć przędziorka owocowca (Panonychus ulmi) , przędziorka chmielowca (Tetranychus urticae) oraz przędziorka głogowca (Tetranychus viennensis). Przędziorki osłabiają drzewa owocowe, jak również ograniczają kwitnienie i owocowanie.

Zwójki – liczne gatunki motyli, których larwy w postaci gąsienic, żerują na młodych liściach, i pąkach. Konsekwencją żerowania są powygryzane otwory w liściach, uszkodzone pąki kwiatowe, a także owoce. Gąsienice zimują w oprzędach na gałązkach.

Gąsienice motyli (Lepidoptera) – stanowią zagrożenie dla drzew owocowych ze względu na masowe zjadanie liści. Obejmująca liczne gatunki grupa szkodników,  zazwyczaj występuje z różnym nasileniem, tak więc są lata, że są niezauważalne, ale czasami stanowią bardzo poważne zagrożenie dla drzew owocowych. Do tej grupy zaliczymy m.in. piędzika przedzimka (Operophthera brumata), kuprówkę rudnicę (Euproctis chrysorhoea), brudnicę nieparkę (Lymantria dispar), pierścienicę nadrzewkę (Malacosoma neustria).

Zające – to problem sadów nie ogrodzonych, gdzie może pojawić się np. zając szarak (Lepus europaeus),  który u młodszych drzew obgryza  korę pni i konarów.

Gryzonie – do tej grupy szkodników drzew owocowych zaliczymy m.in. mysz polną (Apodemus agrarius), nornika polnego (Microtus arvalis) oraz nornicę rudą (Methrionymus glareolus). Szkodliwe dla zdrowotności drzew owocowych ze względu na uszkodzenia korzeni.

Ptaki – do tej grupy zaliczymy nieliczne gatunki ptaków.  Przykładem  gatunku ptaka, na którego większość działkowiczów patrzy nieprzychylnym wzrokiem jest szpak (Sturnus vulgaris), przez którego możemy ponieść straty w zbiorach owoców (czereśnie i wiśnie) nawet do 50%.

Szkodniki drzew owocowych - zając
Szkodniki drzew owocowych - zając

Zwalczanie szkodników

Obecnie najpowszechniejszym sposobem walki ze szkodnikami jest metoda chemiczna. Polega ona na stosowaniu środków chemicznych, które zazwyczaj bardzo skutecznie eliminują szkodniki. Środki chemiczne służące do zwalczania owadów nazywamy insektycydami,  do zwalczania roztoczy akarycydami, natomiast do zwalczania gryzoni rodentycydami. W przypadku zwierzyny łownej jako środki odstraszające można stosować zróżnicowane repelenty, które można nabyć np. w formie ciekłej bądź stałej.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: