Świerk pospolity Picea abies

Świerk pospolity Picea abies

Skomentuj artykuł

Najlepiej sadzić go na stanowiskach słonecznych, ewentualnie do lekko zacienionych. Na słonecznych stanowiskach, zachwyca zielenią od samego dołu. Jak mamy możliwość niech będą to stanowiska bardziej osłonięte, najlepiej w okolicy zbiornika wodnego, a więc bardziej wilgotne. Świerk pospolity preferuje wilgotne powietrze oraz podłoże. Jeżeli będziemy w stanie zapewnić mu wilgotne podłoże, będzie zadziwiał, szybkim wzrostem. Podłoże gliniasto- piaszczyste, świeże, głęboko uprawione, ściółkowane w celu ograniczenia  parowania wody z podłoża.

W jego uprawie ważna jest ochrona przed przesuszeniem, a więc należy go podlewać, zwłaszcza w młodym wieku. Poza tym uważamy na szkodniki i choroby.

Świerk możemy rozmnożyć generatywnie poprzez nasiona, które należy wysiać wiosną na przełomie kwietnia i maja.

Gatunek bardzo wrażliwy na zanieczyszczenia powietrza oraz tzw. kwaśnie deszcze. Porażający obraz zniszczeń spowodowanych kwaśnym deszczem, można zaobserwować m.in. w Beskidach.

Wybrane odmiany

 

 

Odmiana

Uwagi

„Inversa”

Bardzo ciekawa odmiana o płaczącym pokroju. Przybiera formę niewielkiego, parasolowatego drzewka.

„Pendula”

Piękna odmiana o płaczącym pokroju.

„Norkoping”

Odmiana o wzniesionym pokroju, charakteryzuje się jaśniejszym młodym igliwiem, które ciekawie odbija się na tle wieloletnich, ciemniejszych igieł.

„Cupressina”

Ciekawa odmiana wąskostożkowa, stanowiąca ciekawy akcent w ogrodzie. Osiąga spore rozmiary, dlatego lepiej odmianę uprawiać w większych ogrodach.

„Maxwellii”

Odmiana karłowa z czasem o bardziej spłaszczonym pokroju.

„Formanek”

Oryginalna odmiana o pokładających się pędach.

„Goblin”

Odmiana charakteryzuje się bardziej kulistym pokrojem.

„Push”

Jedna z najpiękniejszych odmian świerka pospolitego. Jej oryginalność wynika z wiosennych czerwono zabarwionych szyszek, ukazujących się na końcach pędów. Odmiana z pewnością warta polecenia.

„Acrocona”

Odmiana o nieregularnym pokroju.

„Kamon”

Bardzo dekoracyjna odmiana karłowa, nadająca się do uprawy także w pojemnikach.

„Tabuliformis”

Dekoracyjna odmiana o bardzo spłaszczonym pokroju.

„Repens”

Odmiana niska o płożących się pędach, rozesłana.

„Witches Brood”

Odmiana karłowa z czasem o bardziej stożkowatym pokroju.

„Pumila”

Odmiana osiągająca niewielkie rozmiary, początkowo kulista, z czasem rozrastająca się bardziej na boki.

„Columnaris”

Odmiana o kolumnowym pokroju.

„Little Gem”

Karłowa odmiana o spłaszczonym pokroju.

„Emsland”

Oryginalna odmiana karłowa.

„Aurea”

Odmiana o igłach przebarwionych na bardziej żółto.

Choroby i szkodniki 

Świerki należą do drzew, które mogą paść ofiarą licznych chorób, a przede wszystkim szkodników. Ważne jest, aby posiadać przynajmniej podstawową wiedzę dotyczącą chorób i szkodników stanowiących potencjalne zagrożenie dla uprawianych drzew. Warto zapobiegać zagrożeniom, gdyż przy zaniedbaniach, może dojść do utraty rośliny bądź też do dużych uszkodzeń, które przełożą się na mało dekoracyjny wygląd świerka.

W przypadku chorób należy uważać przede wszystkim na:

    Zamieranie wierzchołków świerka
Choroba grzybowa, konsekwencją której jest brunatnienie i opadanie igieł. Taką cechą charakterystyczną choroby są przeginające się wierzchołki pędów.

    Rdzę świerka
Także choroba grzybowa, doprowadzająca do opadania igieł, które początkowo żółkną, a następnie zamierają. Za igłach zaobserwujemy rdzawe plamy.

    Opadzinę igieł świerka
Choroba powodująca zamieranie i opadanie igieł. Grzyby atakują igły, które żółkną, następnie brunatnieją, a następnie opadają.
 
    Gruzełeka świerka
Choroba grzybowa, konsekwencją której jest pojawienie się na gałęziach i pnie czerwonawą grzybnię.  Grzyb występuje na martwym drewnie, ale osłabioną roślinę może zaatakować także w okresie zimowym w czasie jej spoczynku.

    Opieńkę świerka
Jedna z najgroźniejszych chorób, doprowadzająca do śmierci drzewa.     Między drewnem a korą zaobserwujemy brązowawą grzybnię.

Biorąc pod uwagę szkodniki świerka, szczególną uwagę należy zwrócić na ochojnika świerkowo-  modrzewiowego, świerkowca większego, a także przędziorka sosnowca.

 

Świerk pospolity
Świerk pospolity

 

Czy wiesz że …

 

W celu obniżenia ryzyka porażania świerka ochojnikiem świerkowo- modrzewiowym, należy unikać bezpośredniego towarzystwa świerka z modrzewiem. 

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: