Suszone owoce i warzywa - jak przygotować susz?

Suszone owoce i warzywa - jak przygotować susz?

Skomentuj artykuł

Zwykle suszenie odbywa się razem ze skórką, chyba że jest ona gruba i będzie niepotrzebnie przedłużała cały proces. Warzywa kroimy na niezbyt grube plasterki lub ścieramy na tarce o grubych oczkach (na jarzynkę), natomiast owoce suszymy w całości (małe) lub w połówkach (większe). Owoce możemy też suszyć w plastrach, jako chipsy (jabłka, banany). Zarówno owoce jak i warzywa, dobrze jest poddać przed suszeniem krótkiej obróbce termicznej czyli blanszowaniu. Zabieg ten zabija ewentualne bakterie oraz pozwala zachować ładny koloryt suszu. Przygotowane warzywa lub owoce, zanurzamy we wrzątku na ok. 3-6 min.,  po tym czasie natychmiast odcedzamy i ostudzone pojedynczymi warstwami układamy do suszenia.

Suszone owoce - jabłka

Suszone owoce - jabłka

Możemy do tego celu użyć gotowych suszarek elektrycznych z sitami, piekarnika  (najlepiej z termoobiegiem) lub w dogodnych warunkach wykorzystać słońce. O ile w przypadku suszarki elektrycznej czynność jest stosunkowo prosta i bezpieczna o tyle inne metody wymagają nieco więcej uwagi. Jeśli zdecydujemy się na piekarnik, układamy przygotowany materiał na blasze wyłożonej pergaminem i wstawiamy do pieca nagrzanego na ok. 50-60 stopni Celsjusza. Drzwiczki piekarnika powinny zostać lekko uchylone, aby była możliwość stałego przepływu powietrza. Jest to skuteczny, ale dość energochłonny sposób suszenia, istnieje też ryzyko przypalenia całej partii suszu. Dlatego najlepsze wydaje się słońce. Jeśli uda nam się trafić na ciepły, słoneczny dzień, rozłożone na sicie warzywa czy owoce pięknie się ususzą, będą aromatyczne i w pełni ekologiczne.
W zależności od wielkości owoców lub warzyw, proces trwa ok. 1-2 dni. Po tym czasie sprawdzamy czy susz jest elastyczny, czy się nie klei i czy nie wycieka z niego sok.

Przechowywanie

Kiedy susz będzie już gotowy, wkładamy go do szczelnie zamkniętych pojemników. W ten sposób zabezpieczymy go przed wilgocią oraz ewentualną inwazją moli spożywczych. Pojemniki przechowujemy w suchym i ciemnym miejscu, a ich zawartość staramy się wykorzystać w przeciągu kilku miesięcy. Dłuższe przechowywanie pozbawia susz walorów smakowych i wartości odżywczych.

Własnoręcznie przygotowane chipsy bananowe, marchewkowe czy suszone śliwki, mają naprawdę wspaniały smak i są bardzo zdrowa przekąską. Zupa z własną jarzynką smakuje znakomicie, a kompot z samodzielnie ususzonych owoców jest niebywale aromatyczny i znakomity w smaku.

Katarzyna Józefowicz

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: