Stawy rekreacyjne i ozdobne

Stawy rekreacyjne i ozdobne

Skomentuj artykuł

Stawy ozdobne to zbiorniki wodne w których liczy się przede wszystkim estetyka oraz piękno roślin na tle wody. Można także wykorzystać dodatkowe elementy dekoracji takie jak fontanny, rzeźny, mostki, kładki, oświetlenie itp. Warto zapoznać się z wybranymi stylami, według których stworzymy nasz własny wodny świat. Dla miłośników przyrody bez wątpienia najlepszym rozwiązaniem będzie staw naturalny o nieregularnej linii brzegowej oraz bogatej roślinności. Jeżeli zbiornik wodny będzie należycie wykonany w krótkim czasie uzyskamy niesamowity ekosystem, pełen zróżnicowanych form życia.  Najdoskonalsze ogrody naturalistyczne to te, które wiernie naśladują naturę. Aby osiągnąć taki efekt należy się dużo napracować, a i utrzymanie stawu w należytym stanie będzie bardzo absorbujące. Do uszczelniania stawów naturalistycznych warto zastosować dobrą folię kauczukową.

Staw należy wykonać w taki sposób, aby zachować strefy dla zróżnicowanej roślinności (przybrzeżnej, bagiennej, płytkich i głębszych wód). Powierzchnia stawu powinna być jak największa, jednak już przy 6 m2 można stworzyć dobrze funkcjonującą, naturalistyczną oazę pełną roślinności i dzikich zwierząt (np. żab, traszek zwyczajnych, rzekotek). Zdecydowanie odmienny od naturalistycznych założeń będzie staw w stylu formalnym- o geometrycznych kształtach. Ta geometryczność sprawia, że zbiornik najlepiej wykonać z betonu. Najczęściej występują w kształcie kwadratu, prostokąta oraz koła. Te klasyczne rozwiązania wymagają symetryczności także wokół stawu. Nie obędzie się bez formowanych roślin oraz roślin w pojemnikach. Stawy nawiązujące do kultury Japonii to artystyczne dzieła pełne symboliki, dopracowane w każdym szczególe. Każdy kto zechce stworzyć ogród w stylu japońskim powinien zapoznać się z podstawowymi zasadami tworzenia tego typu ogrodów oraz symboliką. Nie można sobie pozwolić na chaos o który łatwo, jeżeli tworzy się ogród bez podstawowej wiedzy w danej tematyce. Kamienie, klony palmowe, sosny, kosaćce to jedne z podstawowych elementów japońskich założeń. Pamiętajmy także o ruchomej wodzie- dodatkowy strumyk z pewnością wiele wniesie do tego typu założeń. Jeżeli nie jesteśmy zainteresowani żadnym z powyższych rozwiązań warto połączyć- oczywiście z umiarem elementy wykorzystywane w różnych stylach.
   

Stawy rekreacyjne

Zbiornik wodny w ogrodzie to miejsce szczególne. W większości staje się główną atrakcją ogrodu, skupiającą najwięcej uwagi. Przy tworzeniu ogrodu wodnego pamiętajmy, że może on posłużyć zarówno w celach rekreacyjnych jak i ozdobnych. Przy odpowiedniej budowie można połączyć jego dekoracyjność z użytkowaniem. Kąpiel w ogrodzie w poczuciu prywatności jest jak najbardziej przyjemnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Po kąpieli można podziwiać piękno roślinności wodnej, skupionej w wydzielonych częściach stawu. Ci którzy nie są zwolennikami kąpieli mogą się skupić wyłącznie na ozdobnych walorach stawu. Dla jednych będą to naturalistyczne klimaty, dla innych barokowe formy, a i znajdą się także osoby, które połączą te założenia tworząc ciekawe oczka widokowe, przy których odpoczynek także będzie bardzo udany.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: