Stawy ogrodowe

Stawy ogrodowe

1 komentarzy

Jeżeli staw jest wyłożony folią należy pamiętać także o linii kapilarnej, która zabezpieczy przez niekontrolowaną utratą wody. Przy braku linii kapilarnej woda bezpośrednio łączy się z podłożem, które systematycznie wchłania wodę ze zbiornika. Linię kapilarną możemy stworzyć wykopując wokół zbiornika rowek w którym umieszcza się krawędzie foli, a następnie przysypuje żwirem.
   

O wyjątkowości miejsca decydują także rośliny. Mogą występować w różnym nasileniu, jednak w każdym przypadku decydują o estetycznym odbiorze zbiornika wodnego. Przy budowie stawu należy pamiętać o stworzeniu stref dla zróżnicowanych roślin, a więc strefę wody głębokiej, średnio głębokiej, płytkiej, błotnej. Ważne miejsce zajmują rośliny unoszące się na wodzie oraz porastające brzeg stawu. Tak jak przy tworzeniu kompozycji na rabatach tak i obsadzanie stawu powinno być ściśle zaplanowane, aby efekt końcowy był zadowalający. Przy wielkich stawach naturalistycznych warto skupić się na roślinach trawiastych, grzybieniach, grążelach  oraz roślinach jakie możemy spotkać często przy naturalnych zbiornikach wodnych. Stawy widokowe powinny być obsadzone bardziej zróżnicowaną roślinnością ze szczególnym naciskiem na rośliny bardzo estetycznie się prezentujące. Bez wątpienia w strefie głębokiej nie powinno zabraknąć pięknych i obecnie bardzo zróżnicowanych odmianowo grzybieni. Najlepiej sadzić je w koszach, aby bez problemu panować nad nimi mimo upływu lat. Szczególnie pięknie prezentują się odmiany ‘James Brydon’, ‘Gloriosa’, ‘Richardsoni’, ‘Attraction’. Z roślin preferujących wody płytsze do strefy bagiennej należy wymienić piękne, żółto kwitnące kosaćce żółte, charakterystyczną przęstkę pospolitą, żabieńca babkę wodną, pałki, tatarak, sit, bobrek trójlistny, czermień błotną oraz złociste kaczeńce, jedne z najpiękniejszych wiosenną porą. W strefie brzegowej można wykorzystać funkie, paprocie, tawułki, krwawnicę, kosaćce, liliowce, rodgersje, turzyce, miskanty oraz inne gatunki traw. Z drzew i krzewów to z pewnością należy uwzględnić wierzby, klony palmowe oraz iglaki.
   

Stawy ogrodowe

Staw to także zróżnicowana fauna. Możemy zakupić do zbiornika ryby, które z pewnością ożywią podwodny świat tego miejsca. Nie należy przesadzać z ich ilością, ponieważ ich nadmiar może zakłócić równowagę w stawie. Należy pamiętać, że całoroczne bytowanie ryb w stawie jest możliwe wówczas jeżeli jego głębokość przekracza jeden metr. W płytszych zbiornikach na okres zimy wyławiamy podwodnych lokatorów. Istnieje możliwość zasiedlenia stawu zróżnicowanymi gatunkami ryb, aczkolwiek nadal dominują karasie srebrzyste oraz karpie koi. Przy ich systematycznym karmieniu należy z umiarem dawkować pokarm. Jego nadmiar wpływa na pogorszenie czystości zbiornika. Fauna to nie tylko ryby, ale także inne żyjątka. Z pewnością nie powinno zabraknąć rechocących żab, przy naturalistycznych założeniach rzekotki drzewnej. Z czasem może pojawić się nawet traszka zwyczajna. Dopełnieniem będą  ważki, nartniki oraz inne owady.
   

Stawy to bogate ekosystemy, które najpiękniej prezentują się w większych założeniach. Mamy wówczas więcej możliwości aranżacyjnych, a całość szybko uzyskuje równowagę, dzięki której zbiornik wodny nie tylko pięknie się będzie prezentował, ale również będzie stanowił doskonałe miejsce dla flory i fauny. Stanie się ulubionym miejscem wypoczynku. Warto w jego pobliżu zagospodarować niewielka powierzchnię na kącik wypoczynkowy bądź nawet skorzystać z niewielkiej ławki z której będzie można w odprężeniu obserwować bujne życie tego miejsca. 

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Łukasz, Tytuł: Baseny ogrodowe

    Polecam baseny ogrodowe z firmy INPRESTO. Już teraz możesz skorzystać z wiosennego rabatu na projekt swojego wymarzonego basenu. Posiadamy duże doświadczenie w budowaniu basenów ogrodowych, stawów kąpielowych. Polecamy również oczka wodne i baseny naturalne.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: