Spuszczel pospolity

Spuszczel pospolity

3 komentarzy

Drewno należy do najważniejszych materiałów budulcowych mających zastosowanie w budownictwie, ogrodzie i w domu. Jego trwałość uzależniona jest od pielęgnacji i konserwacji, która zdecydowanie wydłuża trwałość zastosowanego drewna. Drewniane elementy bez dokładnej konserwacji nie będą bezpieczne zarówno  w ogrodzie jak i pod dachem. Należy zaznaczyć, że wilgoć to nie jedyne zagrożenie drewnianych elementów. Bardzo poważnym problemem są także liczne szkodniki drewna.

Spuszczel pospolity zwany także spuszczelem domowym (Hylotrupes bajulus) należy do najpopularniejszych i powszechnie występujących szkodników drewna. Ten niszczycielski owad potrafi dokonać wielu szkód, dlatego w przypadku jego pojawienia się należy podejmować konkretne kroki mające na celu jego eliminację. 
Hylotrupes bajulus należy do rodziny kózkowatych (Cerambycidae) obejmującej tysiące gatunków chrząszczy, w dużej części żerujących w drewnie.
   


Można spotkać się z opinią, że za szkody drewnianych elementów konstrukcyjnych oraz pozostałych drewnianych elementów wyposażenia domu odpowiadają korniki. Oczywiście to błędne myślenie, zapewne wynikające z niewiedzy. Za szkodliwą działalność m.in. spuszczela pospolitego i kołatka domowego obarcza się korniki, które wcale nie zasiedlają więźb dachowych,  starych  skrzypiących szaf, krzeseł oraz  dekoracyjnych ram obrazów. One należą do najgroźniejszych leśnych szkodników świerka, żerujących zazwyczaj na osłabionym bądź powalonym drzewostanie.




Szkodnik osiąga do 20- 25 mm długości, charakteryzuje się ciemnym ubarwieniem- od brunatnego do czarnego,  gęstym,  szarym owłosieniem oraz długimi czułkami (samce). W okolicach głowy zaobserwujemy dwa, bardzo charakterystyczne, błyszczące guzki.
   

Kilka uwag o biologii szkodnika

Spuszczel pospolity żeruje przede wszystkim w suchym i miękkim drewnie drzew iglastych m.in. w sośnie, a także świerku, jodle. Przy sprzyjających warunkach, rójka, a więc lot godowy spuszczela może odbywać się już od wiosny (w odpowiednio ciepłych pomieszczeniach), ale masowy wylot przypada na czerwiec- sierpień. Spuszczel to owad ciepłolubny, który do prawidłowego rozwoju wymaga temperatury przekraczającej 28 °C. Zapłodnione samice w szczelinach oraz zagłębieniach drewna, składają około 150- 200 jaj, a czasami nawet około 500. Zależne od temperatury i wilgoci, wylęg larw może nastąpić po kilku, a nawet kilkudziesięciu dniach. Warto pamiętać, że jedno pokolenie może  rozwijać się nawet do kilkunastu lat w przypadku niekorzystnych warunków oraz niskiej wartości odżywczej drewna. Zazwyczaj rozwój spuszczela trwa około 6 - 7 lat.

Z jaj wylęgają się kremowe larwy długości około 20- 30 mm, które od razu wgryzają się w drewno. Żerują zazwyczaj w bielu. Larwy drążą nieregularne, owalne korytarze, przepełnione wydalaną mączką drzewną. Przepoczwarzenie następuje w okresie wiosennym, a owad dorosły może przeżyć do kilkunastu dni.

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: Oliwier, Tytuł: Dezynsekcja gazowa-100% skuteczności

    Stosuje się tzw. fumiganty, czyli preparaty chemiczne do gazowania porażonych obiektów, pomieszczeń lub pod folią całych budynków. Fumigacja (gazowanie) czyli stosowanie środków gazowych jest bardzo skutecznym zabiegiem zwalczania szkodników drewna. Ograniczeniem jest fakt, że jest w 100% skuteczna tylko w dodatnich temperaturach. Dezynsekcja metodą gazową wymaga czasu, a miejsce poddawane zabiegowi musi być starannie przygotowane i zabezpieczone. Niezbędna jest ewakuacja ludzi i zwierząt, kwarantanna. Zabieg fumigacji wykonuje się wówczas, jeśli w obiekcie stwierdzono liczną i aktywną populację szkodnika, grożącą zniszczeniem obiektu. Jak pokazuje doświadczenie w praktyce jest to moment, w którym następuje reakcja użytkowników obiektu. Zaleca się monitorowanie stanu drewna w budynkach (np. w konstrukcji dachowej) dzięki czemu będziemy w stanie pozbyć się w porę szkodników, zanim wyrządzą poważne szkody.

  2. Dodał: Tomik, Tytuł: impregnacja = zabezpieczenie - nie zwalczenie

    na rynku znajdziemy wiele impregnatów, polecany przez autora Hylotox jest impregnatem więc nie bardzo pasuje mi on do jednej z metod zwalczenia szkodników zasiedlających elementy konstrukcji. Należy zwrócić uwagę na bardzo ważną sprawę a mianowicie wstrzykiwanie i nasączenie elementu konstrukcji osłabia wytrzymałość. Zmieniają się właściwości drewna. Nasączony preparatem filar zacznie się po prostu uginać i osadzać.

  3. Dodał: Krzysiek, Tytuł: ispm 15 norma zwalczania szkodnikow drewna

    zgadza się, widze, że autor nastawil sie w artykule na środek Hylotox, jednak jest to tylko zabezpieczenie powierzchniowe drewna, a szkodniki żerują w środku. Najpierw zwalczyć potem zabezpieczać. Czasy się zmieniają, dostajemy coraz więcej mozliwości. Jak pisze Andzrej mikrofale są bardzo dobrym rozwiązaniem, szperając w internecie widać, że jest to nowa (choc teoretycznie stara) technologia wcześniej niedostępna w Polsce

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: