Sosna pospolita (zwyczajna) - Pinus sylvestris

Sosna pospolita (zwyczajna) - Pinus sylvestris

Skomentuj artykuł

Korzenie
   

System korzeniowy sosny pospolitej jest typu palowego, sięgającego nawet do 3 m w głąb podłoża. Poza tym ma rozbudowany system korzeni poziomych. Głęboki system korzeniowy gatunku, pozwala przetrwać nawet na bardzo niekorzystnym i piaszczystym podłożu oraz oprzeć się nawet bardzo silnym wiatrom.

Pędy
   

Jednoroczne pędy zielone i gładkie, skierowane pionowo w górę. Z czasem odchylają się na boki, przebarwiając się na szarobrązowo.

 

Sosna pospolita - zwyczajna - igły

 

 

Sosna pospolita - zwyczajna - igły

 

Liście
   

Sosna pospolita należy do gatunków rodzaju charakteryzujących się 2- igielnym ulistnieniem. Igły sztywne, w barwie szarozielonej do niebieskozielonej, podłużnie skręcone, osiągające do 7 cm długości. Igły utrzymują się na drzewie około trzech- siedmiu lat po czym opadają.

Kwiaty
   

Sosna pospolita tak jak pozostałe gatunki należące do rodzaju Pinus jest rośliną jednopienną, a więc  na jednym drzewie występują zarówno kwiaty męskie jak i  żeńskie. Kwiaty męskie, długości do około 8 mm, pojawiają się u podnóża pędów w  postaci żółtych szyszeczek. Kwiaty żeńskie osadzone są na końcach pędów i mają formę karminowych szyszeczek, najczęściej zebranych po dwie. Sosna pospolita kwitnie w maju i czerwcu.

Szyszka
   

Szyszki niewielkie, osiągają do 7 cm długości. Charakteryzują się jajowatym kształtem do stożkowatego. Niedojrzałe mają barwę ciemnozieloną, a po dojrzeniu szarobrązową.  Nasiona dojrzewają w drugim roku po kwitnieniu, ale rozsypują się w trzecim roku, po czym szyszki opadają.      

 

Sosna pospolita - zwyczajna - szyszki

 

 

Sosna pospolita - zwyczajna - szyszki

 

Występowanie
   

Gatunek występuje w północnej oraz środkowej Europie , Syberii, na Kaukazie oraz w Azji Mniejszej.
   

W Polsce bardzo pospolita o ogromnym znaczeniu, stanowiąca podstawowy gatunek leśny ( 60% udział w drzewostanie). Występuje w licznych borach sosnowych czy też lasach mieszanych.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także