Sosna czarna - Pinus nigra

Sosna czarna - Pinus nigra

Skomentuj artykuł

Wymagania
   

Pinus nigrum jest mało wymagającym gatunkiem, preferującym stanowiska słoneczne. Nie lubi podłoża zbyt wilgotnego, preferuje stanowiska żyzne, przepuszczalne oraz wapienne. Nie mniej jednak doskonale sobie radzi także na glebach bardzo ubogich, mocno piaszczystych np. wydmach. Jest odporna na suszę oraz zanieczyszczenia powietrza, tak więc może być sadzona na terenach miejskich, nawet mocno uprzemysłowionych. Nie boi się otwartych przestrzeni i jest mrozoodporna.
Zastosowanie
   

Sosna czarna ze względu na swoją dekoracyjność oraz małe wymagania  może ciekawie prezentować się nie tylko  w parku, ale także  w ogrodzie, przede wszystkim  dzięki licznym odmianom. Odporność na zanieczyszczenia pozwala wykorzystać ten gatunek do nasadzeń w miejskim krajobrazie. Doskonale prezentuje się zarówno jako soliter, a także w licznych grupach, choć bez ścisku, przy którym intensywnie gubi liście.       

Odmiany

Ze względu na wysoką zmienność, możemy wyróżnić dwa podgatunki sosny czarnej.

Pinus nigra subsp. nigra- podgatunek wschodni (np. sosna czarna austriacka, sosna czarna krymska).

Pinus nigra subsp. salzmannii- podgatunek zachodni (np. sosna korsykańska, sosna pirenejska, sosna hiszpańska).


Z odmian ogrodowych Pinus nigra warto wymienić:

 

Nana’- odmiana karłowata, polecana do małych ogrodów. Charakteryzuje się kulistym i zwartym pokrojem. Osiąga do kilku metrów wysokości, przy niewielkich przyrostach rocznych- do około 10 cm.

Globosa’- odmiana o zwartym i kulistym pokroju, osiągająca niewielkie rozmiary, przy małych przyrostach rocznych. Mało wymagająca odmiana, która doskonale sprawdzi się w małych ogrodach, na wrzosowiskach oraz ogrodach skalnych.

Jeddeloh’- odmiana w formie niewielkiego drzewka o stożkowym pokroju. W ciągu 10 lat osiąga wysokość do około 2 m. Bardzo niewymagająca i bezproblemowa odmiana sosny czarnej.

Spielberg’- odmiana charakteryzująca się wolniejszym wzrostem oraz bardziej kulistym pokrojem.

Pyramidalis’- odmiana z czasem osiągająca piramidalny pokrój.

Obelisk’- odmiana kolumnowa o dość wolnym wzroście.

Hornibrookiana’- odmiana wolno rosnąca, która po 10 latach osiąga do około 1-1,5 m wysokości. Forma krzaczasta i zagęszczona. Doskonała do niewielkich ogrodów przydomowych.
   
Uwagi

Sosna czarna należy do drzew długowiecznych, które mogą przeżyć do kilkuset lat.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także