Sok z aronii

Sok z aronii

Skomentuj artykuł

Sok wyciskany

Jeśli jednak nie posiadamy parownika, możemy uzyskać sok bardziej tradycyjnymi metodami. Jedną z nich jest ręczne wyciśnięcie soku z owoców. Do tego celu najlepiej użyć drewnianej prasy lub tłuczka do ziemniaków, a tylko w ostateczności korzystając z maszynki do mielenia mięsa. Owoce nie lubią bowiem zbyt długiego kontaktu z metalem. Sok przecedza się przez gęste sito lub bawełnianą, czysta ściereczkę, a uzyskane wytłoczyny, zalewa przegotowaną wodą i odstawia na ok. 1 godzinę. Po tym czasie się je ponownie odcedza, oba płyny łączy ze sobą i doprawia do smaku cukrem, kwaskiem cytrynowym lub ewentualnie sokiem wyciśnięty ze świeżych pomarańczy (np. 2 pomarańcze na 1 kg. aronii).

Następnie przelewa się wszystko do przygotowanych słoików i szczelnie zakręca. Słoiki z sokiem poddaje się pasteryzacji (ok. 30 min).

Sok z aronii - aronia

Sok z aronii - aronia

Sok gotowany

Jeśli nie posiadamy sokownika, równie prostym sposobem uzyskania soku z owoców jest ich gotowanie. Obrane i umyte owoce wrzuca się do garnka, zalewa zimną wodą (w proporcji ok. 1 kg owoców na 1-1,5 l. wody), doprowadza do wrzenia i gotuje ok. 15 min. Następnie odcedza się powstały sok, doprawia do smaku kwaskiem cytrynowym oraz cukrem (ok. 1 kg. na 1 kg. owoców) i ponownie zagotowuje. Uzyskany sok przelewa się do słoików i pasteryzuje jeszcze przez ok. 15 min.


Wartości odżywcze

Przetwory z aronii, podobnie jak świeże owoce są bogate w mnóstwo wartościowych składników. Można w nich znaleźć przede wszystkim garbniki, pektyny, kwasy organiczne, mikro i makroelementy (np. żelazo, molibden, potas, magnez), witaminy (C, P, A, E), duże ilości antocyjanów, błonnik oraz wiele innych substancji aktywnych. Niektóre z nich są unikalne i trudno znaleźć je w innych owocach lub warzywach. Wszystkie razem znakomicie wpływają na pracę serca, stan naczyń krwionośnych, poprawiają wzrok, obniżają poziom złego cholesterolu, podnoszą odporność, opóźniają procesy starzenia się skóry oraz oczyszczają organizm z toksyn. Przetwory z aronii są polecane również przy kłopotach z nadciśnieniem oraz problemach trawiennych. Pośrednio wpływają na lepszą pamięć i zapobiegają miażdżycy. Ze względu na dużą zawartość antocyjanów, aronia może mieć również zastosowanie w profilaktyce antynowotworowej.

Jak widać wartość tych owoców naprawdę jest nie do przecenienia, dlatego każdy kto tylko nie ma alergii pokarmowej lub innych przeciwwskazań, powinien regularnie pić sok z aronii lub spożywać inne przetwory przygotowane z jej udziałem np. galaretki, kisiele, dżemy.

Autor: Katarzyna Józefowicz

Źródła:
1.    Wikipedia
2.    „Kuchnia Polska” Ewa Aszkiewicz, Poznań

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Owoce