Soczewica - uprawa, właściwości i zastosowanie

Soczewica - uprawa, właściwości i zastosowanie

Skomentuj artykuł

Soczewica jest popularną rośliną motylkową w krajach Bliskiego Wschodu takich jak Pakistan, Syria czy Iran. W starożytności była już dobrze znana w Egipcie, Grecji i Rzymie i stanowiła głównie danie ludzi biednych. Soczewica była uważana za najzdrowsze i najtańsze pożywienie, które dzięki wysokiej zawartości białka mogło zastąpić drogie mięso. Obecnie, największe pole uprawy soczewicy występuje w Hiszpanii, zaś we Francji otrzymuje się największe plony. W Polsce soczewica nie jest rośliną powszechnie uprawianą ze względu na zmienną pogodę typową dla naszego klimatu. Soczewica jest raczej postrzegana, jako roślina alternatywna i jest stosowana w płodozmiennych gospodarstwach ekologicznych, gdzie stanowi element zmianowania.

Właściwości i zastosowanie

Soczewica jest rośliną stryczkową o wysokiej zawartości białka, dzięki czemu z powodzeniem może zastępować mięso w diecie wegetarian. Soczewica jest także polecana osobom, które mają wysokie zapotrzebowanie na białko w diecie, czyli sportowcom, pracownikom fizycznym oraz mamom karmiącym piersią. Poza tym soczewica posiada cenne składniki odżywcze takie jak wapń, żelazo, beta-karoten, magnez, potas, fosfor, witaminę A i PP oraz witaminy z grupy B, dzięki czemu wpływa pozytywnie na nasze zdrowie. Wzmacnia aktywność nerek i nadnerczy, poprawia krążenie, obniża poziom cholesterolu oraz działa korzystnie na śledzionę, trzustkę i żołądek. Ponadto, soczewica jest bogata w błonnik, przez co jest polecana osobą odchudzającym się.


Termin siewu i wymagania glebowe

 

Soczewica jest rośliną, która preferuje klimat kontynentalny, więc najlepiej ją sadzić na wschodzie Polski, gdzie będzie wydawała największe plony. Soczewicę można wysiać wcześnie, w okresie wysiewu grochu, ponieważ jest wytrzymała na przymrozki w początkowym okresie rozwoju (kiełkuje w temperaturze 4-5 C i znosi przymrozki do - 6 C). Termin wysiewu jest bardzo ważny, ponieważ jeżeli będzie opóźniony, można stracić znacznie na plonach. Soczewicę wysiewa się na glebach lżejszych, ale nie suchych. Soczewica będzie również źle rosła na glebach kwaśnych i podmokłych.

Soczewica

 

Soczewica

Uprawa, nawożenie i pielęgnacja

Uprawa roli pod soczewicę odbywa się tak samo jak dla roślin jarych wczesnego siewu. Po zbiorze przedplonu w okresie jesiennym trzeba wykonać podorywkę, bronowanie i orkę przedzimową. Wiosną należy powtórzyć bronowanie.

Przed wysiewem można zastosować zaprawę owadobójczą lub grzybobójczą, jeżeli w rejonie rośliny są atakowane przez oprzędziki. Powinno się również zaprawić nasiona specjalną szczepionką bakteryjną dla soczewicy oraz zastosować jedną z zapraw nasiennych przeciwko zgorzeli siewek. Siew należy wykonać na głębokość 5 cm, natomiast, jeżeli wiosną są niskie opady to na głębokość 6-8 cm. Rzędy powinny być rozstawione, co najmniej, co 15 cm. Zalecana obsada dla odmian gruboziarnistych to 150-200 szt./ 1 m2.

Nawożenie soczewicy zależy od zasobności gleby. Nawozy azotowe i fosforowe należy stosować wczesną wiosną w dawce dla fosforu 30-50 kg na hektar i dla potasu 50-70 kg na hektar. Jeżeli gleba ma niską zawartość substancji organicznych można też zastosować nawóz azotowy w ilości 20-30 kg na hektar. Glebę powinno się również wapnować, ponieważ soczewica nie wyrasta w glebach zakwaszonych. Optymalne pH dla gleby, w której rośnie soczewica to 6 do 6,5.

Soczewica

 

Soczewica

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: