Śmietnik w ogrodzie i na działce

Śmietnik w ogrodzie i na działce

Skomentuj artykuł

Ogród oraz działka należą do miejsc w których bardzo często przebywamy, pracujemy i wypoczywamy. Nic  więc dziwnego,  że także w takim miejscu przez cały dzień nazbiera się sporo śmieci. Cóż z nimi robić ? Najlepiej wyposażyć ogródw śmietnik ogrodowy. W sprzedaży można nabyć wiele ciekawych modeli zwłaszcza betonowych i drewnianych, których cena najczęściej przekracza 100 zł. Wydaje mi się, że o wiele lepszym rozwiązaniem, aniżeli mały pojemnik na śmieci będzie osobne, zadaszone pomieszczenie, w którym można ukryć zwykłe, mało atrakcyjne pojemniki. Taki śmietnik stanowi stały element małej architektury i zależnie od naszych upodobań i zastosowanego stylu w ogrodzie może stanowić dość atrakcyjne miejsce. Najczęściej jednak nawet ciekawe konstrukcje obsadza się bujną roślinnością, aby zakamuflować-  dla wielu, mało atrakcyjną konieczność.
   

Przy wyborze lokalizacji śmietnika należy pamiętać, że powinien  znajdować się w takim miejscu, aby być łatwo dostępnym zarówno dla nas- jako gospodarzy oraz pracowników firmy zajmującej się wywozem odpadów. Ze względu na taką konieczność najlepiej jak śmietnik umiejscowiony jest we frontowej części posesji. Taka lokalizacja sprawi, że śmietnik poza swoją funkcjonalnością musi być także dopracowany pod względem estetycznym. Dobrym rozwiązaniem jest wybudowanie takiego śmietnika w obrębie ogrodzenia. Zastosowanie dwóch furtek- od strony posesji i od strony ulicy wpisze się w jego funkcjonalność.
   

Istotną kwestią są także aspekty prawne, a więc wszelkie przepisy, które należy uwzględnić przy wstępnej lokalizacji śmietnika. Według prawa nie musimy uzyskać zezwolenia na budowę murowanego śmietnika jeżeli jego powierzchnia nie przekracza 10 m2. Jednak jesteśmy zobligowani do zgłoszenia tego faktu w starostwie powiatowym. Jeżeli osłona na śmietnik zostanie wykonana z trejaży itp., nie mamy obowiązku zgłaszania tego faktu. Istotną kwestią są także odległości jakie należy zachować do poszczególnych obiektów. Śmietnik powinien być tak zlokalizowany, aby odległość między nim, a drzwiami nie była mniejsza aniżeli 3 m, a w przypadku odległości do granicy działki sąsiada nie mniej niż 2 m. W tym ostatnim przypadku uwzględniono jeszcze możliwość zwolnienia  z tego warunku, jeżeli po stronie sąsiada także będzie znajdowała się tego typu konstrukcja.
   

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: