Śmietnik w ogrodzie i na działce

Śmietnik w ogrodzie i na działce

Skomentuj artykuł

Gdy podejmiemy się zbudowania śmietnika pamiętajmy, że do jego budowy warto wykorzystać trwałe elementy, a na zewnętrznych ścianach zastosować takie materiały, które będą pozwalały zachować czystość. Zastosowane materiały powinny być spójne ze stylem panującym na całej posesji. Koniecznie należy utwardzić podłoże oraz wykonać fundament. Dobrym rozwiązaniem będzie betonowa posadzka, która pozwoli na bezproblemowe przemieszczanie pojemników, osadzonych na kółkach. Ściany konstrukcji mogą być pełne, albo ażurowe- wykonane ze stali bądź drewna, które będą zamocowane do murowanych słupków. Słupki bardzo łatwo wykonać z cegieł czy też bloczków. Jeżeli zastosujemy mało estetyczne materiały do stworzenia murków czy też pełnych murowanych ścian można wykończyć je np. zmywalnymi płytkami. Szczególnie istotne jest to od wewnątrz, gdzie trudniej utrzymać jest dostateczną czystość. Jako dach można zastosować blachę. Jeżeli nie chcemy budować tak trwałych i czasochłonnych konstrukcji można wybudować niewielką zadaszoną wiatę, albo jeszcze prościej osłonić zakątek drewnianymi trejażami. Obsadzając trejaże roślinnością z pewnością w szybkim tempie pozbawimy się możliwości oglądania mało przyjemnych pojemników na śmieci.

Rysunek. Przykład ściany frontowej śmietnika ogrodowego
 

Śmietnik ogrodowy   

Najlepsze rośliny do obsadzania tego typu konstrukcji to z pewnością pnącza takie jak np. bluszcz pospolity, winobluszcz, trzmielina Fortune’a, milin czy tak bardzo zróżnicowane powojniki.
   

Śmietnik w ogrodzie przy estetycznym i funkcjonalnym wykonaniu nie jest, aż tak trudnym do wkomponowania elementem małej architektury. Porośnięty przez roślinność z pewnością wtopi się w istniejące kompozycje, stając się spójnym z całością ogrodu- posesji. Przy jego projekcie należy pamiętać o prawnych regulacjach oraz stosować materiały, które będą nie tylko estetyczne, ale także łatwe w utrzymaniu czystości.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: