Skimia Skimmia

Skimia Skimmia

Skomentuj artykuł

Kolejnym problemem jest mrozoodporność rośliny. Z pewnością młode okazy są najbardziej narażone, starsze, zależnie od stanowiska oraz regionu radzą sobie całkiem dobrze, często bezproblemowo. Ewentualne uszkodzenia mrozowe usuwa się wiosną, kiedy roślina wznowi wegetację.

Na wietrznych stanowiskach największym zagrożeniem jest tzw. susza fizjologiczna. Jej konsekwencją jest zamieranie rośliny. Ma ona miejsce wówczas, kiedy podłoże jest zmarznięte, a silne wiatry targają rośliną, zwiększając transpirację wody z liści. Roślina, aby nie uschnąć musi uzupełniać ubytek wody, ale nie jest w stanie, ponieważ zmrożone korzenie nie są w stanie spełnić swojej podstawowej roli. Dlatego tak ważne jest sadzenie roślin na  stanowiskach zacisznych a w okresie późno jesiennym, uzupełnianie niedoboru wody, jeżeli opady atmosferyczne są niewystarczające.

W okresach obfitych opadów śniegu należy otrząsać roślinę  z białego puchu, ponieważ duże obciążenie może zakończyć się złamaniem i i uszkodzeniem krzewu.
W zbyt cienistych zakątkach ogrodu mniej obficie kwitnie, a tym samym mniej owocuje.

Zastosowanie

Skimia japońska ze względu na konieczność odpowiedniego podłoża znajduje zastosowanie głównie na rabatach z roślinami wrzosowatymi (różanecznikami, pierisem, wrzosami, wrzoścami, azaliami itp.). Przepięknie prezentuje się w zacienionych zakątkach ogrodu, bardziej wilgotnych ze specyficznym klimatem. Sprawdzi się także uprawiana w pojemniku na balkonie i tarasie, ale na stanowisku zacienionym. Może stanowić także uzupełnienie roślin w mieszkaniu przy spełnieniu jej wymagań.

Uwagi końcowe

Kwiatostany skimmi znane są także bukieciarzom, którzy po nie sięgają, zwłaszcza w okresie zimowym. Poza skimią japońską coraz częściej wykorzystuje się kwiatostany mieszańca Skimmia x confusa ‘Kew Green’. Roślinę rozpoznamy po zielonych pąkach kwiatowych, a kwitnie na kremowo. W uprawie nie oczekujmy owoców, bo w tym przypadku mamy do czynienia z męskim osobnikiem. Mieszaniec ma zastosowanie takie jak skimia japońska. Jest dość tolerancyjny i poradzi sobie także na bardziej słonecznym stanowisku. Niestety ma ograniczoną wytrzymałość na mrozy i wymaga solidnego okrycia na zimę.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także