Sekatory ogrodnicze i sadownicze

Sekatory ogrodnicze i sadownicze

Skomentuj artykuł

Sekatory stanowią podstawowe narzędzia, których używamy  w ogrodzie, korzystamy z nich przy przycinaniu gałęzi oraz ścinaniu kwiatów.  Często poza pracami ogrodniczymi wykorzystujemy je, także do prac sadowniczych, do cięcia grubszych gałęzi drzew owocowych czy przycinania winorośli. 

Aby nasza praca była efektywna musimy dobrze dopasować pracę jaką będziemy wykonywać do możliwości sekatora. Mały sekator ogrodowy nie zetnie gałęzi jabłoni, a sekatora dwuręcznego nie warto wykorzystywać do cięcia kwiatów.

Sekator, który nadaje się do prac

Przede wszystkim powinien on być dobrej jakości. Czasami warto wydać więcej pieniędzy, żeby móc korzystać z narzędzi, które uczynią naszą pracę lżejszą, ograniczając tym samym nasze zmęczenie.
Sekator powinien nam wystarczyć na kilka lat, mieć wygodny uchwyt, za który będziemy go trzymać, najlepiej jakby był on gumowy i wyprofilowany. Narzędzia z metalowymi uchwytami, „rączkami” są nie wygodne w  użyciu. Sprężyna znajdująca się miedzy rączkami sekatora powinna być odpowiednio napięta. Ważna jest, także stal z jakiej wykonany jest sprzęt, żeby się nie zepsuł już przy pierwszym użyciu. Poza tym powinien on mieć zabezpieczenie przed przypadkowym otwarciem. Ważna jest też możliwość wymiany ostrza.

Sekatory ogrodnicze

Sekatory jednoręczne

Są to najprostsze sekatory. Bardzo poręczne przy wykonywaniu prostych prac ogrodowych. Tniemy nimi kwiaty i gałązki, których średnica osiąga maksymalnie osiemnaście milimetrów. Podstawowe wersje tych narzędzi są bardzo proste w użyciu, są one również najtańsze. Sekatory mają, również kilka udogodnień, które znacznie ułatwiają nimi pracę, jak na przykład: obrotowa rączkę, która może być dostosowana dla osób lewo i praworęcznych. Narzędzia mogą mieć, także dźwignię, która powoduje, że cięcie staje się lżejsze.

Sekatory kowadełkowe.

Mogą być jednoręczne lub dwuręczne. Pierwsze z nich wykorzystuje się w ogrodzie, drugie w sadzie. Charakteryzuje  je to, że składają się z  dwóch  części ostrzy.  Jedna z nich jest płaska, a druga ma formę klina i dociska się do pierwszej.

Pracując tego typu sekatorem cięcia są bardziej precyzyjne.  Rany, które w wyniku nich powstają prędzej się goją.

Sekatory nożycowe

Sekatory nożycowe tną gałęzie podobnie jak nożyce ogrodowe.  Części tnące przyrządu  mają półkolistą formę. Jedna z nich jest    wąska, gruba oraz wklęsła, natomiast druga szeroka i wypukła.  Są one tak zbudowane, że zachodzą jedna na drugą w sposób nożycowy.
Do prac ogrodowych wykorzystuje się sekatory nożycowe jednoręczne. Tnie się nimi kwiaty oraz przycina cienkie gałęzie, na przykład wilki.

Sekatory ogrodnicze i sadownicze

Sekatory ogrodnicze i sadownicze

Sekatory sadownicze


Sekatory dwuręczne

Sekatory dwuręczne służą do cięcia większych gałązek. Nie mogą one jednak  być grubsze niż czterdzieści pięć milimetrów średnicy. Dla ułatwienia pracy można je zaopatrzyć  w dodatkową przekładnię czy teleskopowe uchwyty. Pozwala to nam ciąć w miejscach gorzej dostępnych i jest większa siła cięcia.

Sekatory kowadełkowe

Do prac sadowniczych wykorzystuje się dwuręczne sekatory kowadełkowe.
Charakteryzuje  je to, że składają się z  dwóch  części ostrzy.  Jedna z nich jest płaska, a druga ma formę klina i dociska się do pierwszej.  W tego typu sekatorach jedno ostrze służy do cięcia.
Polecane są  one do cięcia suchych i twardych gałęzi drzew.  Ich zaletą jest to, że wykonane nimi cięcia nie uszkadzają kory drzew. Poza tym narzędzia szeroko się rozwierają, co znacznie ułatwia nimi pracę. Dla większej wygody wykonywanej pracy można kupić sekatory z dźwignią, bądź specjalnie przeznaczone do cięcia twardych gałęzi. 

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie