Sadzonki jabłoni

Sadzonki jabłoni

Skomentuj artykuł

W uprawach działkowych dość ważna rolę spełniają użytkowe części ogrodu, przeznaczone dla warzyw i owoców. Jeśli tylko pozwala nam na to przestrzeń, obok warzywników czy grządek ziołowych, chętnie zakładamy również niewielkie sady. Poza drzewami rodzącymi takie owoce sezonowe jak śliwki, wiśnie, czereśnie czy gruszki, znajdują tam też swoje miejsce znacznie bardziej uniwersalne jabłonie. Ich owoce mogą nam służyć nie tylko w okresie zbiorów, ale także przez całą zimę, dlatego nie może zabraknąć ich w żadnym ogrodzie.

Własne drzewka

Aby jednak szybko doczekać się własnych owoców, nie można uzyskiwać drzewek za pomocą siewu nasion. Taki proces trwa zwykle bardzo długo, a wyhodowane tą droga drzewka, mogą nie owocować nawet przez bardzo wiele lat. Kiedy już w końcu pojawią się pierwsze owoce, mogą być zupełnie nie podobne do oryginału. Nie jest również polecane samodzielne przygotowywanie sadzonek jabłoni, gdyż zabieg nie tylko wymaga czasu i odpowiedniej wiedzy, ale też nie zawsze daje oczekiwane rezultaty, szczególnie w przypadku rozmnażania delikatnych odmian szlachetnych. Zwykle bowiem nie rosną one samodzielnie, gdyż szczepi się je na znacznie odporniejszych podkładkach, wykazujących również często mniejszą siłę wzrostu (podkładki karłowe). Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zakup gotowych sadzonek.



Dobry wybór

Przede wszystkim sadzonki kupujmy u renomowanych hodowców lub w sprawdzonych szkółkach drzew owocowych. Jeśli zdecydujemy się na rośliny z niepewnego źródła może się okazać, że zakupione sadzonki nie są zgodne z deklarowaną odmianą lub są nosicielami patogenów chorobotwórczych w tym groźnych chorób wirusowych. Zastanówmy się również, czy będziemy mogli posadzić je od razu po zakupie czy będą musiały na to chwilę poczekać. Jeśli będą sadzone zaraz po przywiezieniu na działkę, możemy wybrać wersję nieco tańszą, z odkrytym korzeniem (w ostateczności możemy je ewentualnie zadołować). W innym wypadku powinniśmy zdecydować się raczej na drzewko w pojemniku. Przy zakupie należy też zawsze bardzo uważnie przyjrzeć się sadzonce i dokładnie sprawdzić jej stan. Jeśli posiada wyraźne ślady chorób bądź uszkodzenia lub narośla na korzeniach (które powinny być elastyczne, mocne i pozbawione deformacji oraz odbarwień), została przesuszona (pomarszczona kora), a miejsce szczepienia nie wygląda na całkiem wygojone lub poniżej wyrastają pędy podkładki – nie kupujmy takich roślin, gdyż mogą nam przysporzyć wielu kłopotów, a także narazić na dodatkowe koszty (np. zakup środków ochrony).

Sadzonki jabłoni

Sadzonki jabłoni

Sadzonki jabłoni

Sadzonki jabłoni

Odpowiednie drzewka na właściwym miejscu

Do niewielkich ogródków przydomowych, wybierajmy sadzonki jabłoni szczepione na podkładkach karłowych lub ewentualnie półkarłowych. Nie będą osiągać dużych rozmiarów i znacznie łatwiej będziemy mogli zebrać z nich owoce. Poza tym ich ograniczony wzrost umożliwi posadzenie większej ilości roślin na mniejszej przestrzeni. W pierwszych latach wzrostu takie rośliny wymagają jednak palikowania, gdyż ich system korzeniowy nie jest szczególnie mocno rozwinięty i może nie utrzymać drzewka w dostatecznie stabilnej pozycji.

Kolejny ważny czynnik, na który powinniśmy zwrócić uwagę, to stanowisko uprawy naszej jabłoni. Jeśli dysponujemy miejscem ze słabsza glebą i nie mamy możliwości regularnego nawadniania młodych drzewek, wybierzmy raczej nierozgałęzione, jednoroczne okulanty lub sadzonki posiadające najwyżej 2-3 pędy boczne i dobrze rozbudowany system korzeniowy. Wprawdzie nieukształtowana korona będzie od nas wymagała nieco pracy w początkowym okresie wzrostu drzewka i nieco później doczekamy się pierwszych plonów (1-2 lata później, niż u drzewek o większych koronach), ale za to przyjecie się sadzonek w nowych warunkach, jest w tym przypadku znacznie pewniejsze. Jeśli jednak dysponujemy stanowiskiem o dobrej i wartościowej glebie, które będziemy mogli regularnie nawadniać po posadzeniu roślin, możemy zdecydować się na drzewka dwuletnie, posiadające jednoroczną, wstępnie ukształtowana koronę (tzw. knip-boom) lub dobrze wyrośnięte i mocno rozgałęzione jednoroczne okulanty (tzw. wybór Ekstra). W ich przypadku jesteśmy często zwolnieni z pierwszego cięcia formującego (choć niekiedy musimy skrócić pędy po posadzeniu) i znacznie szybciej doczekamy się własnych owoców.

Sadzonki jabłoni

Sadzonki jabłoni

Autor: Katarzyna Józefowicz

Źródło:
1. „ABC ogrodnictwa” PWR i L W-wa 1978r. – praca zbiorowa

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: