Sadzenie roślin - porady dla początkujących

Sadzenie roślin - porady dla początkujących

1 komentarzy

W przypadku rozsady roślin jednorocznych i nie tylko, należy uwzględnić warunki pogodowe oraz wymagania danych roślin odnośnie konkretnych stanowisk. Dołek pod przyszłe rośliny powinien być dostatecznie duży, aby korzenie młodych roślin bez problemu mogły  dopasować się, a tym samym mieć możliwość łatwiejszego przyjęcia. W przypadku niewielkich roślin należy uważać na ich delikatne korzenie i najlepiej posadzić je wykorzystując niewielki kołeczek, ułatwiający zakotwiczenie danej rośliny w konkretne miejsce. Niewłaściwe podłoże należy wymienić odpowiednim,  tak aby nie ograniczać rozwoju danej rośliny. Po posadzeniu rośliny należy dokładnie podlać.


Przy uprawie roślin cebulowych sadzenie jest najbardziej istotną czynnością warunkującą ich kwitnienie. Cebul  nie można posadzić ani za głęboko, ani za płytko. Ogólnie obowiązuje zasada, że cebule sadzimy na głębokość 2- 3 krotnej wysokości sadzonych cebul. Oczywiście, są wyjątki, także przy sadzeniu danego gatunku należy zapoznać się dokładnie z szczegółową ich uprawą. W przypadku cebul podłoże powinno być przede wszystkim przepuszczalne. Na ciężkich glebach rośliny cebulowe gniją i są częściej atakowane przez choroby. Termin sadzenia przypada na wiosnę oraz późne lato i jesień, zależnie od terminu w którym kwitną dane rośliny cebulowe. Rośliny cebulowe kwitnące latem bądź jesienią sadzimy wiosną, natomiast rośliny cebulowe charakteryzujące się wiosennym kwitnieniem późnym latem oraz jesienią. Przy zakupie cebul wybierajmy tylko jędrne, duże okazy  bez oznak chorobowych.Etapy sadzenia roślin cebulowych:

•    wykopanie dołka o odpowiedniej szerokości oraz głębokości

•    w przypadku grupowego sadzenia dołek powinien być na tyle szeroki, aby można było zachować wymagane odległości pomiędzy cebulami

•    sadzone cebule ustawiamy w taki sposób, aby ich wierzchołki skierowane były ku górze

•    następnie przysypujemy dołek ziemią oraz lekko ugniatamy


W przypadku bylin  zakupionych w pojemniku,  bez problemu możemy je sadzić niemalże przez cały rok, z uwzględnieniem właściwego podłoża. Pamiętajmy jednak, że najlepsze warunki do aklimatyzacji w nowych warunkach mają w okresie jesiennym, kiedy powoli przygotowują się do zimowego snu. Jest wówczas ciepło, przy znacznej wilgoci. Nim nastanie zima, one zdążą się ukorzenić, a wiosną od razu, pełne sił rozpoczną wegetację. W przypadku roślin wrażliwych na zimowe warunki, warto sadzić je w okresie wiosennym. Sadzone rośliny należy posadzić na głębokości odpowiadającej głębokości na jakiej posadzone były w szkółce.


czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: ogrodniczka...xd :], Tytuł: kwiaty kwiaty

    Fajne porady fajne:D więcej takich proszę:D

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: