Sadzenie jabłoni

Sadzenie jabłoni

Skomentuj artykuł

Wczesna wiosna (początek marca) oraz jesień (od połowy października do pierwszych silniejszych przymrozków) to czas sadzenia roślin sadowniczych, w tym jabłoni. Odkładanie terminu sadzenia  może mieć niekorzystny wpływ na przyjmowanie się roślin oraz ich dalszy wzrost. Wybierając drzewka owocowe na działkę szukajmy materiału wyrośniętego i zdrowego, który będzie stanowił połączenie cennej odmiany i wartościową podkładkę. Powinniśmy wybrać również odpowiednie miejsce na sadzenie jabłoni i technikę sadzenia.

Wybór materiału do sadzenia

Podczas zakupu drzewek należy zwrócić należy szczególną uwagę na ich stan zdrowotny. Rośliny muszą mieć świeży wygląd – korą na pędach gładka błyszcząca, a pędy nieprzemarznięte ani nieprzesuszone, bez objawów chorób. Drzewka znajdujące się w sprzedaży muszą posiadać etykietkę z informacją o producencie, nazwą gatunkową, odmianą, typem podkładki, oraz z oznaczonym statusem zdrowotności i wiekiem drzewa. Podczas transportu ze szkółki system korzeniowy należy zabezpieczyć przed przesychaniem, a po przywiezieniu na działkę niezwłocznie posadzić lub zadołować. Do nasadzeń amatorskich najbardziej przydatne są drzewa, które wcześnie wchodzą w okres owocowania, tworzą małe korony i które są łatwe w pielęgnacji. Najlepszym materiałem są drzewka szczepione na podkładkach karłowych (tj. M9 i P 60) lub półkarłowych (M26,P14,P16). Materiał szkółkarski może być oferowany jako jednoroczny lub dwuletni.

Przygotowanie gleby

Ważne jest staranne przygotowanie gleby, ponieważ zapewnia to roślinom dobre warunki wzrostu, sprzyja wczesnemu wejściu drzew w okres owocowania oraz uzyskiwaniu wysokich i dobrej jakości plonów. Glebę należy przede wszystkim odchwaścić, wzbogacić nawozami mineralnymi, organicznymi, doprowadzić do jej odpowiedniego odczynu i struktury. Do wykonania tych czynności trzeba przystąpić jak najwcześniej, co najmniej sześć miesięcy przed sadzeniem. Jeżeli nie wysiewamy nawozów zielonych, substancje organiczne można wprowadzić w postaci obornika lub kompostu. Dawka obornika powinna wynosić ok. 5-7 kg/1 m2.

Termin sadzenia

Do wyboru mamy dwa terminy sadzenia – wiosenny lub jesienny. W przypadku terminu jesiennego dostępny jest szeroki wybór materiału szkółkarskiego. Ponadto drzewka posadzone w tym terminie zdążą jeszcze przed zimą częściowo zregenerować system korzeniowy osłabiony podczas wykopywania. Są wówczas lepiej przygotowane do podjęcia procesów wzrostowych wiosną.

Korzyści wynikające z wiosennego terminu to natomiast większa ilość czasu na przygotowanie stanowiska pod nasadzenia, a także mniejsze ryzyko uszkodzeń mrozowych. Wiosną mogą jednak panować gorsze warunki wilgotnościowe, co wymusza konieczność regularnego podlewania.
Sadzenie jabłoni – techniki

Sadzenie jabłoni

Sadzenie jabłoni

Sadzenie tradycyjne

Bezpośrednio przed sadzeniem przeglądamy system korzeniowy i sekatorem wycinamy korzenie nadłamane, uszkodzone lub zbyt długie. Sadzenie rozpoczynamy od wbicia w zaznaczonym miejscu drewnianego palika, który będzie wskazywał miejsce, w którym powinien znajdować się pień drzewka. Palik wbija się od strony zachodniej drzewka, w odległości 10-12 cm od pnia. Wielkość dołka powinna być dostosowana do wielkości systemu korzeniowego. Podczas sadzenia zwracamy uwagę, aby korzenie swobodnie mieściły się w wykopanym dołku i nie były pozawijane. Przeciętna wielkość dołka to 40-50 cm średnicy i 30-40 cm głębokości. Dno dołka warto wysypać obornikiem, kompostem lub torfem, które zwiększają żyzność gleby. Drzewka sadzimy 2-3 cm głębiej niż rosły w szkółce i w taki sposób aby miejsce szczepienia znajdowało się nad powierzchnią gleby. Po przykryciu korzeni glebę wokół drzewka należy udeptać. Wokół pnia formujemy w ziemi zagłębienie zwane misą, które ułatwia gromadzenie wody. Rozstawa odmian może wynosić, w przypadku jabłoni na podkładkach karłowych – 1-2 m x 3-3,5 m, a w przypadku jabłoni na podkładkach półkarłowych – 2-3 m x 4 m. Zalecany kierunek sadzenia roślin w rzędzie to północ-południe.

Sadzenie na wałach

Technika ta polecana jest zwłaszcza w przypadku usytuowania sadu na terenie o wysokim poziomie wód gruntowych lub z objawami zmęczenia gleby. Polega ona na ustawieniu drzewek na powierzchni gruntu i przymocowaniu ich w dwóch miejscach do wbitych palików. Po ustawieniu drzewek i ich przymocowaniu drutem obsypujemy system korzeniowy ziemią z kompostownika, tworząc wał wysokości 30 cm. Drzewka należy sadzić w pochmurny dzień, aby nie dopuścić do przesuszenia systemu korzeniowego. Można również najpierw uformować wał, a potem sadzić drzewka metodą tradycyjną, wykopując szpadlem otwory w wale. Przy tej metodzie istnieje jednak ryzyko obsychania systemu korzeniowego i zwiększenia jego wrażliwości na przymrozki. W tym przypadku warto zamontować instalację nawadniająca.

Czynności po posadzeniu

Po posadzeniu drzewka powinny być obficie podlane (5-10l/roślinę), przez co zwiększa się szansa na przyjęcie roślin. Koronę drzewek należy odpowiednio przyciąć. Drzewka nierozgałęzione przycinamy na wysokości 70-90 cm od ziemi, a drzewka rozgałęzione skracamy 20-40 cm nad ostatnim rozgałęzieniem. Usuwamy pędy boczne rosnące na wysokości 50 cm nad ziemią oraz widlaste i rosnące pod kątem ostrym. Pozostawiamy 3-7 pędów rosnących poziomo.

Anna Jędrzejewska

Działkowiec/03/2011, Działkowiec/10/2009, Działkowiec/05/2010, Działkowiec/04/2010

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: