Sadzeniaki ziemniaków

Sadzeniaki ziemniaków

2 komentarzy

Uprawiając na działce warzywa, powinniśmy skorzystać z materiału wyjściowego jak najlepszej jakości. Wyselekcjonowane nasiona czy dorodne sadzonki, dają sporą szansę na wyhodowanie zdrowych i silnych roślin, dających duże plony dobrej jakości. Ta sama zasada dotyczy również ziemniaków, dlatego jeśli postanowimy je posadzić na swojej działce, powinniśmy bardzo starannie wybrać najodpowiedniejsze bulwy.

Selekcja ziemniaków

Najlepiej jeśli bulwy są nieduże i mają średnicę ok. 4-6 cm. Poza tym koniecznie muszą być zdrowe i nie posiadać objawów jakichkolwiek chorób czy uszkodzeń. Wszelkie oznaki zgnilizny, parcha, ospowatości czy ryzoktoniozy (groźniej choroby grzybowej), dyskwalifikują sadzeniaki, które nie nadają się już do dalszej hodowli. Również uszkodzenia mechaniczne lub deformacje bulw, powodują ich nieprzydatność jako materiału siewnego. Jeśli wprowadzimy do uprawy tak uszkodzone lub skażone ziemniaki, z pewnością doprowadzą one do pojawienia się chorób na całej plantacji i nie tylko wpłyną na jakość zbiorów, ale mogą przenosić patogeny na kolejne pokolenia. Poza tym wymuszają chemiczną ochronę roślin, która szczególnie w przypadku ziemniaków wczesnych jest niewskazana.



Niepożądane kiełkowanie

Ziemniaki przechowywane w piwnicach bądź innych, chłodnych, ciemnych pomieszczeniach, pokrywają się pod koniec okresu zimowego wiotkimi, cienkimi kiełkami. Choć to zjawisko naturalne, nie jest pożądane u bulw przeznaczonych do sadzenia, dlatego należy takie sadzeniaki oczyścić z kiełków i pozostawić na dzień lub dwa do podsuszenia. Podkiełkowanie jest wprawdzie bardzo ważne i znacznie skraca okres oczekiwania na plony (nawet o 2-3 tygodnie), ale musi odbywać się pod pewną kontrolą i w zupełnie innych warunkach, niż te panujące w przechowalniach.

Sadzeniaki ziemniaków

Sadzeniaki ziemniaków

Właściwe podkiełkowywanie

Podkiełkowywanie należy rozpocząć na ok. 6-8 tygodni przed planowanym sadzeniem. Termin zabiegu, powinien być dostosowany do odmiany oraz przewidzianego dla niej terminu sadzenia (wczesne, średniowczesne lub późne). Jest to dość istotne, gdyż zbyt długie podkiełkowywanie skutkuje przerośnięciem kiełków i znacznie utrudnia sadzenie ziemniaków. Przed zabiegiem warto jest zaprawić bulwy jednym z preparatów zapobiegających pojawieniu się groźnych chorób grzybowych w tym ryzoktoniozy (np. Monceren 250 FS, Vitavax 2000 FS, Dithane M-45, Prestige Forte 370 FS – dodatkowa ochrona przed stonką i drutowcami). Następnie ziemniaki umieszcza się pojedynczymi lub ewentualnie podwójnymi warstwami w ażurowych skrzynkach i ustawia w bardzo jasnym pomieszczeniu (min. 10-12 godzin światła na dobę) o temperaturze 12-16°C oraz dość wysokiej wilgotności (ok. 80-90%). Jeśli nie dysponujemy odpowiednim miejscem, w razie potrzeby możemy doświetlać bulwy sztucznie i codziennie zraszać je, aby nie dopuścić do więdnięcia. W takich warunkach po kilku tygodniach powinny wytworzyć się krótkie, grube, mocne i zielonkawe kiełki, z widocznymi zaczątkami korzeni oraz liści. Wyglądają już zupełnie inaczej, niż te białe, wiotkie, powstałe w ciemnych, zimnych piwnicach.

Sadzeniaki ziemniaków

Sadzeniaki ziemniaków

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Zosia, Tytuł: Ziemniak

    Ciekawy artykuł, można się wiele dowiedzieć o sztuce sadzenia ziemniaków :)

  2. Dodał: Ziemowit, Tytuł: Ziemniak jak rycerz

    Nie no super informację. Podziwiam kunszt jak rycerz rycerza tylko u Ciebie zbroja zakuta.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: