Rzęsa wodna

Rzęsa wodna

Skomentuj artykuł

Co ciekawe niektóre gatunki rzęsy wodnej mają także pewne właściwości lecznicze, polegające na wspomaganiu funkcjonowania układu odpornościowego, oczyszczaniu organizmu z toksyn, obniżaniu poziomu cholesterolu we krwi oraz łagodzeniu stanów zapalnych (oczywiście zioło musi być zebrane wyłącznie w miejscach wolnych od zanieczyszczeń).

Rzęsa może być również wykorzystywana w ogrodnictwie, jako wartościowy składnik kompostu.

Rzęsa wodna

Rzęsa wodna

Rzęsa wodna

Rzęsa wodna

Budowa rzęsy i jej występowanie

Rzęsa wodna to organizm niezwykle prosty, składający się głównie z pojedynczego korzenia, członu pędowego (mocno zmodyfikowanej, zielonej części powstałej z połączenia liści i łodygi) oraz mocno zredukowanego kwiatu (kwitną bardzo rzadko, najczęściej w okresie letnim). Najlepszym dla niej środowiskiem życia są wody stojące (stawy, rowy, jeziora, rozlewiska) oraz wolno płynące rzeki (rośnie wtedy głównie w pobliżu brzegów). Jest rośliną tolerancyjną w stosunku do ilości światła i chociaż lubi stanowiska słoneczne lub półcieniste, dość dobrze znosi również zacienienie (szczególnie rzęsa trójrowkowa). Rzęsa wodna preferuje wody słodkie, ale poradzi sobie także z niewielkim stopniem ich zasolenia. Nie jest też wrażliwa na zanieczyszczenia wodne, dlatego może być użytkowana jako filtr biologiczny. Pomimo iż jest rośliną typowo wodną, niekiedy jest również w stanie przetrwać krótkie okresy suszy w czasowo wysychających zbiornikach.


Rzęsa w przydomowych ogrodach

Niestety, w ogrodach przydomowych (oczkach wodnych, niewielkich stawach) rzęsa wodna bywa bardzo uciążliwa, gdyż jej szybki wzrost doprowadza do wyeliminowania niektórych innych roślin wodnych (szczególnie rosnących w strefie środkowej i przydennej), niemal całkowicie ograniczając im dostęp światła. Taka sytuacja ma również wpływ na inne organizmy zasiedlające zbiornik wodny w tym także ryby ozdobne. Jeśli rzęsa pojawi się w niewielkim oczku wodnym, jej usunięcie nie będzie dużym problemem (systematyczne odławianie), gorzej jeśli rozprzestrzeni się na powierzchni sporego stawu, gdzie kontrola jej rozrostu może być już bardzo trudna. W takiej sytuacji, o ile nie chcemy zastosować środków chemicznych (herbicydów), pozostaje nam jedynie mechaniczne usuwanie rzęsy z powierzchni stawu (musi być prowadzone bardzo systematycznie) lub zasiedlenie zbiornika rybami roślinożernymi takimi jak np. tilapia i amur biały.

Autor: Katarzyna Józefowicz

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: