Rzepa biała

Rzepa biała

3 komentarzy

Siew i uprawa

Rzepa to zwykle roślina dwuletnia, która w pierwszym roku tworzy liście i zgrubiałe korzenie, w drugim wybija w pęd kwiatostanowy. Jednak może być też jednoroczna, o ile zostanie wysiana wczesną wiosną (w jednym roku wytwarza liście, zgrubienie korzeniowe i nasiona). Ze względu na części użytkowe oraz termin zbioru, uprawia się różne odmiany tego warzywa. Jeśli chcemy uzyskać jadalne części jeszcze przed nastaniem pełni lata, wtedy siejemy rzepę wczesną wiosną wprost do gruntu (rzędy co 25-30 cm.) i zbieramy po ok. 1,5 miesiącach (liście) – 2 miesiącach (bulwki). Kiedy robi się zbyt gorąco i sucho, liście staja się gorzkie i łykowate, a zgrubienia korzeniowe twardnieją i są włókniste. Odmiany późne wysiewa się latem w miesiącach VII-VIII (rzędy co 40 cm.), traktując jako poplon, a zbiera na przełomie X – XI. W obu przypadkach konieczna jest przerywka siewek (co 10-15 cm.), aby rośliny miały miejsce na wytworzenie zgrubień korzeniowych i swobodny rozrost masy zielonej. Oczywiście należy pamiętać, aby nie uprawiać rzepy po innych warzywach z rodziny kapustnych, bo mają one wielu wspólnych wrogów w postaci chorób i szkodników. Dlatego też najlepszym przedplonem dla niej będą rośliny strączkowe oraz korzeniowe.


Odmiany uprawowe

Wśród odmian wyróżnia się wczesne, do których należy między innymi „Schneebal” (czyli Śnieżna Kula) o białym miąższu oraz „Goldball” (inaczej „Złota Kula”), o miąższu żółtym, a także późne jak np. Fuku Komachi F1o okrągłych, białych bulwach korzeniowych czy „Oasis F1” z białym, słodkawym miąższem. Bywają też odmiany, których zbiór możliwy jest podczas lata, a należy do nich bardzo smaczny i niedrewniejący mieszaniec „Tokyo Cross F1”. Rzepę należy spożywać krótko po zbiorze, gdyż źle znosi przechowywanie w kopcach. Młode liście po zblanszowaniu można mrozić, podobnie jak szpinak.

Rzepa biała

 

Rzepa biała

Zagrożenia

Wśród najczęściej atakujących rzepę chorób i szkodników spotyka się przede wszystkim mączniaki oraz śmietki. Jeśli nie przestrzegamy zmianowania i uprawiamy rzepę na stanowiskach po warzywach kapustnych, może ją dotknąć szereg innych chorób i szkodników, charakterystycznych dla tej grupy roślin.

Autor: Katarzyna Józefowicz

Bibliografia:
1.    „Działkowiec” 7/08 dr E. Jędraszczyk, str. 46 „ Wartościowa rzepa”
2.    „Warzywa wędrują za człowiekiem” B. Kuźmiński LSW W-wa 1975r.

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: geez, Tytuł: szkocka dieta

    W Szkocji to warzywo jest bardzo popularne,uzywa sie go jako skladnik do zup i gulaszy a moim faworytem jest ugotowana i ugnieciona mieszanka z marchewka i odrobina masla jako zastepstwo lub dodatek do ziemniakow przy obiedzie.

  2. Dodał: mariolka, Tytuł: surowka z rzepy

    A ja przyrzadzilam bardzo smaczna surowke z tartej bialej rzepy, marchewki, selera i soku z cytryny.

  3. Dodał: Renatka, Tytuł: Dzięki za informacje

    Nic nie wiedziałam o tym warzywie. Kupiłam w markecie z ciekawości, ale też zupełnie nie wiedząc co z nią zrobię. Myślałam, że w razie czego skosztują jej moje myszoskoczki. Teraz wiem, że mogę się z nimi podzielić i to z dużą korzyścią dla zdrowia. Pozdrawiam R.:)

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: