Rusałka admirał - Vanessa atalanta

Rusałka admirał - Vanessa atalanta

Skomentuj artykuł

Czym żywi się rusałka admirał ?

Gąsienica żeruje na wybranych roślinach żywicielskich, do których zaliczymy przede wszystkim pokrzywę zwyczajną, pokrzywę żegawkę, a także chmiel zwyczajny, czasem ostrożeń.

Rusałka admirał w stadium imago żywi się słodkim sokiem z przejrzałych owoców m.in.  śliwek i gruszek.

Występowanie

Rusałka admirał występuje w dużej części świata, obejmuje  Palearktykę, a więc bardzo rozległą krainę zoogeograficzną obejmującą m.in. Europę, Afrykę Północną, Azję Mniejszą.
W Polsce gatunek pospolity,  występujący m.in. w ogrodach, sadach, na łąkach, skrajach lasów.

Rusałka admirał

Rusałka admirał

Rusałka admirał w ogrodzie

Ogrody i sady to miejsca , w których bardzo często możemy podziwiać rusałkę admirał. Aby zaglądały do nas częściej, należy zapewnić im pożywienie, zarówno dla stadium gąsienicy oraz owada dorosłego. Warto, aby w okolicach ogrodu, a także w samym ogrodzie, gdzieś w wybranych słonecznych zakątkach znalazła miejsce pokrzywa, która stanowi podstawową roślinę żywicielską. Drzewa owocowe to kolejny warunek, dający nam pewność, że rusałka zawita także do naszego zielonego azylu.

Poza pożywieniem, ogród powinien być słoneczny,  ciepły, osłonięty przed wiatrem. Nie powinno w nim zabraknąć także zakątków półcienistych.

Pielęgnując ogród pamiętajmy, że na pokrzywach mogą znajdować się jaja motyla, gąsienice oraz poczwarki, tak więc nie stosujmy chemii, która może nas pobawić licznej obecności motyli nie tylko rusałki admirał.
     
Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także