Rozsada warzyw

Rozsada warzyw

1 komentarzy

Zbliża się wiosna, czyli okres, kiedy nasze ogródki warzywne zaczynają się powoli zapełniać. Każdy z nas lubi pojeść sobie świeże, dorodne i przede wszystkim zdrowe produkty z własnej uprawy. Jednak, aby tak mogło się stać, musimy naszym roślinom zapewnić odpowiednie warunki. Niektóre okazy wymagają uprawy z rozsady. Czym dokładniej ona jest i jak powinno się ją stosować – dowiemy się z poniższego artykułu.

Warzywa takie jak papryka, pomidor, por czy seler, nie nadają się do bezpośredniego wysiewania do gruntu w naszym ogrodzie. Ich nasiona najpierw musimy wysiać do skrzynek lub pojemników i przechowywać w odpowiednich warunkach do momentu, kiedy będą wystarczająco duże, aby móc je rozsadzić. Wysiew takich roślin ma miejsce przeważnie bardzo wczesną wiosną, aby w okresie, kiedy ogrody warzywne są już obsadzane, nasze sadzonki były odpowiednio wyrośnięte.

Rośliny do rozsady powinny mieć zapewnioną odpowiednią ilość światła, w przeciwnym razie będą wybujałe i przerośnięte, co może powodować, iż z łatwością zapadną na niebezpieczne choroby lub będą miały problemy z przyjęciem się w gruncie. Ważna jest również odpowiednia temperatura, gdyż zbyt niska powoduje osłabienie pędów roślin. Przebarwienia na liściach lub mało intensywny, wyblakły kolor, mogą świadczyć o niedoborze niektórych pierwiastków w podłożu, takich jak fosfor. Przed wyborem odpowiednich roślin do rozsady należy również zwrócić szczególną uwagę na ich system korzeniowy, gdyż to może być czynnik warunkujący dobre przyjęcie się warzyw w naszym ogrodzie. Korzenie powinny być zdrowe, jasne, dobrze rozbudowane i niezbyt zbite.

 

 

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje rozsady. Pierwszy – rozsada doniczkowa, gdzie każda sadzonka rośnie w oddzielnym pojemniku lub doniczce torfowej, druga natomiast niedoniczkowana, gdzie sadzonki są zgrupowane w jednym pojemniku razem, a rozdzielane są dopiero przed wsadzeniem do gruntu.

Zajmijmy się dokładniej rozsadą poszczególnych, najpopularniejszych warzyw.

Papryka

Produkowana jest tylko w rozsadzie doniczkowej, w pojemnikach, których średnica nie jest mniejsza niż 7-8 cm. Rośliny nadają się do wsadzania do gruntu już po półtora miesiąca od wysiania. Sadzonki papryki powinny mieć wtedy już około 20 centymetrów wysokości, a z ich sztywnych łodyg powinno wyrastać już około 5-8 liści. Unikamy zbyt długiego trzymania papryki w pojemnikach, gdyż zbyt stare sadzonki bardzo słabo się przyjmują.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Natalia, Tytuł: Rozsady warzyw

    Pora niekoniecznie trzeba siać w pojemniki, ja siałam wprost do gruntu i mi wyrósł oraz miał się dobrze :) Poza wymienionymi warzywami, można też robić rozsady dyniowatych (dynie, cukinie/kabaczki, patisony, ogórki), cebuli, szpinaku nowozelandzkiego, sałaty, bobowatych, słonecznika, czy nawet trzeba kapustnych (wszelkie kapusty, brokuły, kalafiory itd.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: