Rozsada pomidorów jak przygotować sadzonki pomidorów?

Rozsada pomidorów jak przygotować sadzonki pomidorów?

2 komentarzy

Odpowiednia rozsada pomidorów jest podstawą udanej uprawy. Metoda ta pozwala przyspieszyć termin zbiorów i skrócić okres wzrostu pomidorów na miejscu stałym nawet o 40 dni. Rośliny uprawiane z rozsady dają lepszy plon, a termin dojrzewania owoców przypada na najcieplejsze miesiące. Najlepsza jest rozsada uprawiana w pojedynczych doniczkach, rośliny rosnące w wielodoniczkach z reguły są mniejsze, a uprawiane w podłożu z tzw. rozsady rwanej dłużej się przyjmują. Dobra rozsada pomidora powinna mieć 15-30 cm wysokości i 5-7 dobrze wykształconych, intensywnie zielonych liści. Jeśli rośliny są wybujałe, może to świadczyć o niedoborach światła podczas wzrostu. Liście o jasnozielonej lub żółtej barwie albo brązowe plamy i przebarwienia na blaszkach liściowych, czy podwinięte brzegi liści są skutkiem nieodpowiedniego dostarczania składników pokarmowych podczas wzrostu rozsady.

Podłoże

Najlepszym i najbardziej popularnym podłożem do produkcji rozsady jest specjalnie przygotowany do wysiewu nasion i produkcji rozsady gotowy substrat. Możemy również użyć substratu torfowego zmieszanego z piaskiem w stosunku 4:1. Podłoże powinno być wolne od chorób, szkodników i nasion chwastów. Odpowiednie podłoże powinno mieć luźną strukturę, właściwą wilgotność, pH 6,0–7,0 i być zasobne w składniki pokarmowe. Przed siewem nasion podłoże należy dokładnie wymieszać, powinno mieć ono temperaturę pokojową. Przed wysiewem nasion podłoże należy lekko ugnieść.

Wysiew nasion

Termin siewu nasion zależy od planowanego terminu wysadzenia rozsady na miejsce stałe oraz zbioru. Zazwyczaj nasiona pomidora wysiewamy w połowie marca, aby rozsada była gotowa do wysadzenia na drugą dekadę maja. Przeciętnie produkcja rozsady zajmuje około 50-55 dni, jeśli chcemy przygotować rozsadę na późniejszy zbiór możemy przesunąć termin siewu. Nasiona wysiewamy pojedynczo do doniczek, komórek wielodoniczek, co pozwala na pominięcie pikowania i skrócenie o kilka dni wzrostu rozsady. Nasiona możemy również siać do skrzynek w rozstawie 3x3 cm. Przed siewem dobrze jest zaprawić nasiona, zapobiega to występowaniu chorób. Wysiane nasiona lekko przyklepujemy i podlewamy, a następnie przysypujemy cienką warstwą podłoża lub piasku. Doniczki dobrze jest dodatkowo przykryć folią lub szkłem, wtedy podłoże łatwiej utrzymuje odpowiednią do kiełkowania wilgotność.

Rozsada pomidora – jak przygotować sadzonki pomidorów?

Rozsada pomidora

Temperatura

Nasiona pomidora najlepiej kiełkują w temperaturze 20-27 °C, nie można dopuścić do jej spadków. Przy temperaturze podłoża 25°C większość nasion powinno skiełkować po 5-7 dniach od wysiewu. Po tym czasie usuwamy przykrycie z foli lub szkła i w razie potrzeby spryskujemy podłoże. Po rozłożeniu liścieni obniżamy temperaturę do 13-14°C w dzień i 11-12°C w nocy, utrzymujemy do czasu pojawienia się dwóch pierwszych liści właściwych. Zabieg ten pozwoli na uzyskanie większej liczby kwiatów i zwiększenie plonu. Po tym czasie rośliny trzymamy w 20-22°C w dzień i 18-20°C w nocy. W dni bardzo słoneczne i ciepłe możemy dopuścić do podniesienia się temperatury o kilka stopni, nie musimy się obawiać nadmiernego wyciągnięcia roślin. W pogodne dni może być konieczne częstsze podlewanie rozsady, aby nie dopuścić do więdnięcia roślin i przesychania podłoża, gdyż mogłoby to doprowadzić do zasychania korzeni i ograniczenia wzrostu roślin. Właściwa pielęgnacja rozsady polega gównie na utrzymaniu właściwej temperatury i wilgotności oraz zapewnieniu roślinom dostatecznej ilości światła.

Rozsada pomidora – jak przygotować sadzonki pomidorów?

Rozsada pomidora

Doniczki

Po wysianiu nasion do skrzynek, gdy siewki mają już pierwszy liść właściwy, powinniśmy je przepikować do pojedynczych doniczek. Doniczki wypełniamy tym samym podłożem, którego używaliśmy do wysiewu nasion. W zbyt małych doniczkach składniki pokarmowe mogą się szybko wyczerpać, co może prowadzić do zaburzeń we wzroście roślin. Gdy zajdzie taka potrzeba rośliny należy dokarmiać, najlepiej sprawdzają się płynne nawozy wieloskładnikowe. Dokarmianie rozsady rozpoczynamy, gdy rośliny mają już dwa liście właściwe i powtarzamy tę czynność 2 lub 3 razy podczas wzrostu rozsady. Zarówno kształt, jak i materiał, z którego wykonane są doniczki, jest bardzo ważny w produkcji rozsady. Nie powinno się używać doniczek ceramicznych, gdyż są one trudne do dezynfekcji. Idealne są doniczki o cylindrycznym kształcie z tworzywa sztucznego lub specjalne spinane cylindry, których kształt pozwala na swobodny rozwój korzeni. Pojedyncze doniczki powinny mieć średnicę 8-10 cm, jeśli jednak zdecydujemy się na wielodoniczki wybieramy te o komórkach objętości od 25 cm3 do 90 cm3. Rozsada uprawiana w ten sposób jest wyrównana i ma dobrze wykształconą bryłę korzeniową. Rośliny uprawiane w większych doniczkach zaczynają wcześniej owocować, natomiast jeśli zależy nam na późniejszym zbiorze możemy zastosować mniejsze pojemniki.

Rozsada pomidora – jak przygotować sadzonki pomidorów?

Rozsada pomidora

Hartowanie rozsady

Niezależnie od sposobu produkcji rozsady, przed wysadzeniem jej na miejsce stałe konieczne jest zahartowanie roślin. Ma to przygotować rośliny na gorsze warunki jakie mogą panować po wysadzeniu. Rośliny łatwiej wtedy znoszą stresy i znacznie szybciej się przyjmują. Około tydzień przed sadzeniem ograniczamy podlewanie i stopniowo obniżamy temperaturę. Rozsadę wystawiamy na zewnątrz, na początku tylko na kilka godzin za dnia, po kilku dniach pozostawiamy ją także na noc. Przed sadzeniem rośliny obficie podlewamy.

Sadzenie na miejsce stałe

Na około 2-3 tygodnie przed wysadzeniem rozsady pomidora przygotowujemy pod nią miejsce. Glebę nawozimy kompostem i nawozem mineralnym oraz dokładnie spulchniamy. Pomidory na miejsce stałe wysadzamy dopiero po 20 maja. Rośliny sadzimy w dołkach co 40 cm, bryłę korzeniową umieszczamy głębiej w glebie, jednak nie przysypujemy pierwszych liści. Podłoże dokładnie dociskamy, a następnie intensywnie podlewamy. Po około dwóch tygodniach zasilamy dawką nawozu mineralnego, w ten sposób uzyskamy najlepsze plony.

Rozsada pomidora – jak przygotować sadzonki pomidorów?

Rozsada pomidora – jak przygotować sadzonki pomidorów?

Autor: Justyna Przasnyska

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Sławka, Tytuł: Różne drogi do sukcesu

    Są różne szkoły jeśli chodzi o pikowanie. Jestem zwolennikiem tej która nie pikuje. Po wypuszczeniu liści właściwych dosypuję ziemi do doniczek aż pod liścienie. Zgadzam się z autorem artykułu że taka rozsada jest szybciej.

  2. Dodał: Władek, Tytuł: nie całkowicie prawda

    " Nasiona wysiewamy pojedynczo do doniczek, komórek wielodoniczek, co pozwala na pominięcie pikowania i skrócenie o kilka dni wzrostu rozsady. " koniecznym warunkiem udanej rozsady z mocną bryłą korzeniową jest jej pikowanie więc nie pisz pan bredni

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie