Rozplenica japońska - elita wśród traw

Rozplenica japońska - elita wśród traw

Skomentuj artykuł

Posadzoną roślinę należy podlewać w razie konieczności, starsze okazy dobrze sobie radzą nawet w okresie suszy, ale młode rośliny jeszcze nieukorzenione bądź słabo, mogą ucierpieć, a konsekwencją będzie słabe kwitnienie. Aby rozplenica japońska obficie kwitła musi mieć wilgotne podłoże. Na zbyt słonecznych stanowiskach należy rośliny podlewać w półcieniu jest już dużo łatwiej utrzymać wilgotne podłoże.

Młode rośliny należy okryć na zimę, starsze sobie poradzą jeżeli zapewnimy im zaciszne, ciepłe stanowisko przy zdrenowanym podłożu.

Wiosną należy je nisko ściąć oraz w razie konieczności odmłodzić. Zabieg odmładzania należy przeprowadzić dopiero po 5- 6 latach, kiedy piórkówka japońska silnie się rozrośnie. Odmładzanie rośliny to także dobry czas na jej rozmnożenie.

Rozplenica japońska

 

Rozplenica japońska

Rozmnażanie

Rozplenicę japońską rozmnażamy przede wszystkim wegetatywnie poprzez podział kępy. Odpowiednim momentem na podział będzie druga połowa wiosny, początek lata. Do rozmnożenia wybieramy zdrowe i rozrośnięte kępy.

Rozplenica japońska

 

Rozplenica japońska

Problemy w uprawie

Trawy nie należą do problematycznych roślin ozdobnych, tak więc zazwyczaj nie są one atakowane przez szkodniki oraz porażane przez patogeny. Problemy w uprawie wynikają zazwyczaj z błędów uprawowych. Na zbyt wietrznych, suchych, mokrych stanowiskach słabiej kwitną i narażone są na wymarzanie.

Zastosowanie

 

Piórkówka japońska potrzebuje miejsc wyeksponowanych, a więc takich, które w okresie letnim pozwolą jej ukazać pełnię swego piękna. Pamiętajmy, że tylko przy zapewnieniu odpowiednich warunków uraczy nas obfitym kwitnieniem, a to właśnie kwiatostany są podstawą jej wyjątkowej dekoracyjności. Możemy posadzić ją na rabacie z bylinami pojedynczo bądź w grupie, ale niezbyt licznej. Pamiętajmy o tym, że późno wybija z podłoża, tak więc wokół niej nie powinno zabraknąć roślin kwitnących wiosną. W okresie jesiennym świetnie komponuje się z astrami, wrzosami, rudbekią itp. Doskonała na skaniak, obrzeża rabat oraz w okolicach oczka wodnego. Sprawdza się w ogrodach inspirowanych naturą, a także w kompozycjach na balkonie i tarasie. Przy odpowiednio dobranym pojemniku rozplenica japońska może prezentować się bardzo dostojnie. Kwiatostany można wykorzystać na suche bukiety.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie