Rozmnażanie róż

Rozmnażanie róż

Skomentuj artykuł

4.    Rozmnażanie róży poprzez odkłady

Kolejnym sposobem rozmnażania wegetatywnego jest rozmnażanie poprzez odkłady. Tym sposobem rozmnażany róże o długich przewieszających się, miękkich pędach. Odkłady to jeden z podstawowych sposobów rozmnażania róż pnących. Możemy je wykonać w okresie wiosennym. Na samym początku oczyszczamy stanowisko wokół rośliny z chwastów, następnie wybieramy pęd, który posłuży nam do zrobienia odkładu. Kładziemy go na podłożu i sprawdzamy w którym miejscu należy wykopać niewielki dołek w którym do podłoża przytwierdzony zostanie pęd. Wierzchołkowa część pędu, która będzie znajdować się za przysypaną częścią pędu, powinna wynieść około 30 cm długości. Umieszczona w podłożu część pędu,  wcześniej powinna zostać oczyszczona z liści.  Pęd przysypujemy próchniczym podłożem, ubijamy i podlewamy, zabezpieczając odkład przed przesuszeniem. Po roku można oddzielić ukorzenioną sadzonkę od rośliny matecznej.
Poprzez odkłady można rozmnożyć m.in.  różę francuską, różą gęstokolczastą oraz czerwonawą.

5.    Rozmnażanie róży poprzez okulizację

Okulizacja to podstawowy sposób rozmnażania odmian róż ogrodowych, mieszańców, a także róż piennych. Szczepienie poprzez okulizację polega na zaszczepieniu odmiany róży szlachetnej na podkładce. Jako podkładkę stosuje się różę dziką. W lipcu- sierpniu zaszczepiamy oczko, a więc pączek pobrany z róży szlachetnej, którą chcemy zaszczepić. Okulizacja wymaga wprawy, jednak warto pamiętać, że praktyka czyni mistrzem, tak więc warto próbować, gdyż możliwość samodzielnego uzyskiwania róż jest niezwykle satysfakcjonująca. Do pobrania oczka oraz zaszczepienia wykorzystujemy specjalny nóż zwany okulizakiem. Pobrany pąk, należy umieścić na podkładce nad nasadą korzeni. Cięcie powinno być precyzyjne i na kształt litery T. W miejscu cięcia umieszczamy pozyskane oczko, uprzednio odchylając naciętą korę, następnie dociskamy odchyloną korę do oczka. Całość obwiązujemy rafią czy też paskami foliowymi. Po około miesiącu oczko powinno się przyjąć. W następnym roku, należy wyciąć pędy róży dzikiej, aby rozwijająca się roślina szlachetna mogła się swobodnie rozwijać. Przy różach piennych okulizacja odbywa się na szczecie pionowej podkładki. W tym wypadku potrzeba 2- 3 oczek, zaszczepionych w szczytowej partii podkładki, aby uzyskana korona rośliny była zwarta i ładnie się prezentowała.

6.    Rozmnażanie róży metodą in vitro

 

Z rośliny matecznej pobierane są tzw. eksplanty, a więc fragmenty roślin, które umieszcza się na pożywce. Otrzymane w ten sposób mikrosadzonki, są ukorzeniane i stanowią kopię rośliny matecznej. Metodą in vitro można uzyskać olbrzymią ilość sadzonek,  przy czym takie rozmnażanie odbywa się w warunkach laboratoryjnych.          
Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Róże