Różaneczniki i azalie - choroby i szkodniki

Różaneczniki i azalie - choroby i szkodniki

3 komentarzy

Na koniec kilka słów o Stehanitis oberti, a więc prześwietliku borówkowcu zaliczanym do pluskwiaków. Dorosły szkodnik charakteryzuje się niewielkim rozmiarem (do około 4 mm długości), siatkowatymi, a zarazem przezroczystymi skrzydłami  oraz płaskim ciałem. Larwy w barwie żółtej, znacznie mniejsze od dorosłego szkodnika. Zarówno owad dorosły jak i larwa żerują na spodniej części liści, gdzie zaobserwujemy liczne ciemne odchody szkodnika, a z wierzchu liścia żółtawe przebarwienia.  Szkodnik żywi się sokiem roślinnym i z czasem doprowadza do zasychania i opadania liści. Jaja zimują na spodniej stronie liści, skryte pod osłoną z zeschniętych odchodów szkodnika. Na przełomie maja i czerwca następuje wylęganie larw, a po kilku tygodniach przeobrażają się w dorosłe owady.

Przy niewielkiej liczbie szkodnika można zgrabić i spalić opadłe liście  wraz ze szkodnikiem, jednak przy jego masowym wystąpieniu, warto zastosować środek owadobójczy np.  Sumi – Alpha 050 EC czy też Decis 2,5 EC. Oprysk wykonujemy w okresie wylegania się larw.


Uwagi końcowe

• W przypadku niedoboru żelaza, mamy do czynienia z chorobą o podłożu fizjologicznym zwaną chlorozą żelazową. Objawia się ona żółknięciem liści, ale  w taki sposób, że brzegi pozostają zielone. Poza tym następuje zahamowanie wzrostu krzewu ! Zmiany są wynikiem zbyt wysokiego pH podłoża. Nadmiar wapnia uniemożliwia pobieranie roślinie występującego w podłożu żelaza.

• Chloroza może wynikać także z niedoboru magnezu. 

• W przypadku zasolenia podłoża oraz przenawożenia dochodzi do zasychania liści od wierzchołka ku nasadzie.

• Niedobór azotu możemy poznać m.in. po drobnych,  jasnozielonych liściach z czasem czerwieniejących od wierzchołka oraz na brzegach.

• Braki potasu  objawiają się żółknięciem liści od wierzchołka oraz na brzegach z czasem zasychających i opadających.

• Niedobór fosforu ostatecznie prowadzi do brunatnienia i zasychania liści, ale jego braki we wcześniejszej fazie możemy zdiagnozować po ciemniejących liściach bez połysku. Dodatkowo na spodniej stronie można zaobserwować czerwonawe plamy.

• W mniejszym zakresie występują także choroby wirusowe.
   
Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: Teresa, Tytuł: Dlaczego

    Ktoś napisał bloga.....a dlaczego go tu nie ma aby odpowiedzieć na powyższe pytanie

  2. Dodał: graga, Tytuł: rododendron

    Moja roslina ma 7 lat .Pierwszy raz w tym roku nie zakwitła. Liście zółkna brązowieją i opadają. Ale widać ,że mocno pnie się w góre bo wypuszacza nowe liście ,które sa piękne zielone. Ale też widać ,że krzew traci te żółto-brazowe liście .Nie ma żadnych plam,tylko zmieniają kolor roslina się przeżedza nie miała kwiatów. Co mam robić .Już wrzesień .Pomocy.W zeszłym roku miała pi,ekne bordowe kwiaty .Pozdrawiam.

  3. Dodał: Anna, Tytuł: Rożaneczniki i azalie choroby

    Bardzo dobry artykuł. Pomógł mi bardzo w zidentyfikowaniu choroby moich rododendronów Pozdrawiam

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie