Rośliny zimozielone - zestawienie

Rośliny zimozielone - zestawienie

Skomentuj artykuł

Klimat panujący w naszym kraju sprawia, że szczególnie cenimy sobie rośliny zimozielone, zachowujące swoje liście przez cały rok. Najwięcej można ich znaleźć wśród gatunków iglastych, jednak również rośliny liściaste mogą zachowywać liście w okresie zimowym.


Gatunki zimozielone są z pewnością atrakcją każdego zimowego ogrodu, jednak ze względu na trudne warunki, są narażone na szereg zagrożeń, związanych głównie z niedoborem wody (tzw. susza fizjologiczna) oraz przemarzaniem części zielonych. Do najczęściej uprawianych w ogrodach gatunków o zimozielonych liściach należą:

Gatunek
Opis

Rośliny iglaste z wyłączeniem modrzewia

Posiadają zimozielone liście, przekształcone w igły, które utrzymują się na pędach przez cały rok. U niektórych gatunków, igły w okresie zimowym zmieniają zabarwienie, co jest swoistym przystosowaniem do przetrwania trudnych warunków atmosferycznych.

Barwinek pospolity (Vinca minor)

Niewysoka, ale bardzo rozłożysta krzewinka o płożących pędach, doskonała jako roślina okrywowa. Posiada szereg ozdobnych odmian („Plena”, „Illumination”, „Gertrude Jekyll”, „Atropurpurea”, „Alba”, „Aureovariegata”). W surowe zimy część liści może przemarzać, jednak wiosną roślina dobrze się regeneruje.

Berberysy (Berberis) np.: brodawkowaty, frikarta, pośredni, bukszpanolistny

Piękne, rozłożyste krzewy, których wysokość w dużej mierze zależy od gatunku i odmiany. Nie wszystkie rośliny z tej rodziny zachowują swoje liście na zimę. Gatunki zimozielone w surowe zimy mogą przemarzać, dlatego w chłodniejszych rejonach kraju wymagają okrycia.

Bluszcz pospolity (Hedera helix)

Pnącza, których zarówno odmiany zielone (np. „Thorndale”, „Hibernica”) jak i barwne (np. „Goldheart”) zachowują swoje liście przez cały rok. W surowe zimy, szczególnie u odmian o barwnych liściach, pędy mogą przemarzać.

Bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens)

Krzew, utrzymujący liście przez cały rok, zarówno na odmianach zielonych („Blauer Heinz”, „raków”) jak i kolorowych („Golden China”, „Rotundifolia Aurea”,” Elegans”, „Aureovariegata” ). W surowe zimy pędy mogą zostać uszkodzone przez niskie temperatury.

Bukszpan drobnolistny (Buxus microphylla)

Niezbyt wysoki, gęsty krzew, idealny na formowane żywopłoty i obwódki.

Golteria rozesłana (Gaultheria procumbens)

Niewysoka, ale bardzo rozłożysta krzewinka, doskonała jako roślina okrywowa.

Irga Dammera (Cotoneaster dammeri) 

Na ogół dość niskie, czasem płożące, rozłożyste krzewy, dobrze zimujące pod okrywą śnieżną. Pozsiadają szereg odmian ozdobnych (np. „Major”, „Schneider”, „Mooncreeper”)

Irga rozkrzewiona (Cotoneaster divaricata)

Rozłożyste, gęste krzewy, których wysokość uzależniona jest od odmiany (zwykle ok. 1,5-2 m.) Rośliny dostatecznie mrozoodporne.

Irga drobnolistna (otoneaster procumbens)

Niskie, zwykle płożące się krzewy, dobrze zimujące pod śniegiem (np. odm. „Streibs Findling”)

Irga rozesłana (otoneaster radicans)

Niskie, zwykle płożące się krzewy, w mroźne zimy mogą przemarzać.

Irga szwedzka (otoneaster x suecicus)

Niewysoki, rozłożysty krzew, dostatecznie odporny na niskie temperatury

Kalina Brukwooda (Viburnum burkwoodii)

Dość wysoki, rozłożysty krzew o pięknych kwiatach i częściowo zimozielonych liściach. W mroźne zimy może przemarzać.

Kalmia wąskolistna (Kalmia angustifolia)

Duży, ładnie kwitnący krzew z rodziny wrzosowatych. W surowe zimy może przemarzać.

Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia)

Popularna, niewysoka i aromatyczna krzewinka o pięknych kwiatach i wąskich, szarozielonych liściach. W mroźne zimy może przemarzać, dlatego należy sadzić ją w miejscach ciepłych i osłoniętych, a w chłodniejszych rejonach kraju okrywać na zimę.

Laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus)

Bardzo duży, rozłożysty i ładnie kwitnący krzew. W surowe zimy może przemarzać.

Ligustr jajowatolistny (Ligustrum ovalifolium)

Duży, gęsty krzew, nadający się na formowane żywopłoty. W ostre zimy może przemarzać lub częściowo zrzucać liście.

Mahonia pospolita

(Mahonia aquifolium)

Niewysoki, gęsty krzew o skórzastych, błyszczących liściach i żółtych kwiatach. Zwykle dobrze znosi niskie temperatury, ale w surowe zimy może przemarzać.

Mahonia pośrednia (Mahonia x media)

Rozłożysty, dorastający do ok. 2 m. krzew, o zielonych, skórzastych, błyszczących liściach i ciekawych owocach. W mroźne zimy może przemarzać, szczególnie w młodym wieku.

Ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea)

Duży, rozłożysty krzew kolczasty, o niezwykle dekoracyjnych, jaskrawo ubarwionych (żółtych, pomarańczowych lub czerwonych) owocach. Posiada szereg odmian ozdobnych („Orange Glow”, „Soleil dOr”, „Red Column” ). W ostre zimy może przemarzać, dlatego należy uprawiać go w miejscach ciepłych i osłoniętych.

Ostrokrzew Maservy (Ilex × meserveae)

Jest jednym z najbardziej odpornych na niskie temperatury zimozielonych krzewów. Roślina dwupienna, posiadająca szereg odmian ozdobnych (np. „Blue Angel”, „Blue Prince”).

(Rhododendron)

min.: dahurski, kaukaski, jakuszimański

Pięknie kwitnące, ozdobne krzewy, których wysokość i barwa kwiatów zależy w dużej mierze od odmiany, których wybór jest w tej grupie roślin niezwykle bogaty. Krzewy stosunkowo dobrze znoszą niskie temperatury, chociaż mogą cierpieć z powodu niedoborów wody oraz mroźnych wiatrów. Niektóre gatunki wymagają zimowego okrycia.

Suchodrzew (Lonicera) chiński i mirolistny

Niskie, rozłożyste, gęste krzewy, doskonałe jako rośliny okrywowe. Niezupełnie mrozoodporne, dlatego wymagają sadzenia w miejscach ciepłych i osłoniętych, a w chłodniejszych rejonach kraju oczekują również zimowego okrycia

Trzmielina Fortunea (Euonymus fortunei)

Piękny, dekoracyjny, rozłożysty krzew, posiadający wiele odmian barwnych („Emerald Gaiety”, „Emeraldn Gold”, „Golden Harlequin”, „Interbolwi”, „Michaela”, „Silver Queen”). W mroźne zimy może przemarzać (w chłodniejszych rejonach kraju, wymaga zimowego okrycia).

Wiciokrzew Henryego (Lonicera henryi)

Zimozielone pnącze, w mroźne zimy może przemarzać.

Rośliny zimozielone - Mahonia pospolita

Rośliny zimozielone - Mahonia pospolita

Rośliny zimozielone - Barwinek

Rośliny zimozielone - Barwinek

Rośliny zimozielone - Laurowiśnia wschodnia

Rośliny zimozielone - Laurowiśnia wschodnia


Autor: Katarzyna Józefowicz

Źródła:
1.    Związek Szkółkarzy Polskich

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie