Rośliny zimą

Rośliny zimą

1 komentarzy

Zima to bardzo trudna pora roku, a szczególnie ciężko przetrwać ją bez szwanku roślinom. W tym czasie brakuje właściwie wszystkiego, co jest potrzebne do życia: wody, światła, pożywienia i ciepła. Natura oczywiście przystosowała rośliny do bytowania w klimacie, w którym panują zimy, ale mimo to czyha na nie wiele zagrożeń. Nie wszystkie przywitają wiosnę w pełni sił wegetacyjnych. Niektóre nie przetrwają bowiem cięższych mrozów, inne natomiast wejdą w nowy sezon z widocznymi śladami zimowych uszkodzeń. Możemy oczywiście nieco pomóc roślinom przetrwać ten trudny okres, ale musimy zdać sobie sprawę z zagrożeń i wiedzieć, jak im zapobiegać. Nasza pomoc może okazać się niezbędna, jeśli wiosną chcemy mieć w ogrodzie piękne, zdrowe rośliny.

Bezpieczne zabiegi sezonowe

Nasze działania w kierunku dobrego przezimowania roślin, musimy zacząć już wczesną wiosną. Wykonując wiosenne cięcie gałęzi drzew, dbajmy o to, aby rany były regularne i gładkie. Duże uszkodzenia smarujmy maścią ogrodniczą. Na niezabezpieczonej powierzchni takich ran lub poszarpanych tępym narzędziem brzegach, łatwo rozwijają się patogeny chorobotwórcze, osłabiające drzewo. Tnąc duże gałęzie, róbmy to tak, aby kąt między konarem a pniem był jak najbardziej zbliżony do kąta prostego. Inaczej w ostrych zagłębieniach może zimą zalegać woda, która zamarzając będzie uszkadzać tkanki drzewa.


Kolejnym ważnym zabiegiem jest właściwe nawożenie. Roślinom składniki pokarmowe niezbędne są przez cały okres wegetacji, ale zbliżając się do zimy, muszą one mieć szansę na powolne ograniczanie procesów życiowych i właściwe zahartowanie. Dlatego też należy zachować dużą ostrożność przy nawożeniu, szczególnie nawozami azotowymi. Ten związek wzmaga wegetację i utrudnia drewnienie pędów. Taka sytuacja jest oczywiście bardzo wskazana wiosną, ale jesienią uniemożliwia właściwe przygotowanie się roślin do zimowego spoczynku. Z tego powodu nawóz azotowy możemy podawać najdalej do końca lipca, później trzeba już z niego zrezygnować.
Jesienią nie należy tez roślin obficie podlewać, podtrzymuje to bowiem procesy życiowe i nie pomaga w hartowaniu. Podlejmy je natomiast tuż przed samą zimą, aby mogły zgromadzić w tkankach potrzebną do przetrwania wodę.

Rośliny zimą - bielenie drzew

Rośliny zimą - bielenie drzew

Susza fizjologiczna i inne zagrożenia

Jednym z zagrożeń zimowych jest susza fizjologiczna, która może dotknąć rośliny zimą lub na bardzo wczesnym przedwiośniu. Zjawisko to dotyczy głównie roślin zimozielonych.

Kiedy w ciągu dnia grzeje mocne słońce, ale temperatura nadal oscyluje w okolicy zera, roślina próbuje schłodzić zielone części transpirując nagromadzoną w komórkach wodę. Zapasu wody nie uzupełni, bo z zamarzniętego podłoża jej nie pobierze i dlatego po pewnym czasie może zwyczajnie uschnąć. Mając to na uwadze, warto osłaniać rośliny białą włókniną, gdyż jasny materiał odbije światło i nie dopuści do przegrzania roślin.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: barbara, Tytuł: fachowo i na temat

    tyle sie dowiedziałam w tak krótkim opisie to jest to naprawdę pomocny opis dziękuję tyle tu ciekawych różnośći

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Zima

Koniecznie zobacz: