Rośliny kwitnące wiosną

Rośliny kwitnące wiosną

Skomentuj artykuł

Dekoracyjne drzewa i krzewy w okresie wiosennym

W wiosennym ogrodzie nie powinno zabraknąć także kwitnących krzewów. Krzewy to rośliny drzewiaste, które poza walorami dekoracyjnymi mogą pełnić inne, także istotne funkcje w ogrodzie np. stanowienie granicy działki. Do podstawowych krzewów, które warto uwzględnić w ogrodzie wiosennym należą m.in.

Wawrzynek wilcze łyko – bardzo dekoracyjny krzew, którego wysokość może sięgać do około 1,5 m wysokości. W marcu, czasem nawet w lutym, ukazują się wyraziste, różowe kwiaty. Roślina trująca!

Oczar pośredni – zazwyczaj występuje w formie krzewu, czasem niewielkiego drzewka. Zachwyca oryginalnymi kwiatostanami, ukazującymi się także w okresie zimowym.

Leszczyna pospolita- zazwyczaj wysoki krzew, którego atrakcyjność w okresie wiosennym wynika z dekoracyjności zwisających, żółtawych kwiatów męskich, ukazujących się od marca.

Wierzba iwa- przybiera formę krzewu bądź niewielkiego drzewa, a jej dekoracyjność wynika z niezwykle dekoracyjnych kwiatostanów zwanych popularnie baziami.

Dereń jadalny – przyjmuje formę wysokiego krzewu bądź niewielkiego drzewa, a o jego atrakcyjności w okresie wiosennym świadczą ukazujące się w marcu żółte kwiaty.

Forsycja- krzew sięgający do około 3 m wysokości. W naszych ogrodach, spotykamy zazwyczaj forsycję pośrednią. Podczas kwitnienia, to jeden z najpiękniejszych krzewów, niezwykle obficie kwitnący. Żółte kwiaty ukazują się w kwietniu.

Mahonia pospolita– zimozielony krzew o żółtych kwiatach zebranych w duże grona. Krzew osiąga do około 1,5 m wysokości, a kwitnienie rozpoczyna w kwietniu.

Pigwowiec  okazały – w kwietniu ukazują się czerwonawe kwiaty.

Porzeczka krwista- bardzo oryginalny krzew, sięgający nawet 2 m wysokości, Od maja zdobiony jest przez groniaste kwiatostany, mniej lub bardziej wybarwione na czerwono.

Magnolia gwiaździsta – osiąga do około 3 m wysokości, a od kwietnia zachwyca, dużymi, białymi kwiatostanami.

Złotlin japoński- kwitnienie rozpoczyna późnym latem. Osiąga nawet do 2 m wysokości. Kwiaty żółte, do pomarańczowych.

Rododendrony – olbrzymia liczba zróżnicowanych krzemów, niezwykle pięknie i obficie kwitnących.

Migdałek – cenny,  zachwyca różowawymi kwiatami, ukazującymi się już w kwietniu.

Poza wspomnianymi roślinami drzewiastymi pamiętajmy także o tawułach, świdośliwie, magnolii w odmianie, lilakach, głogu, złotokapie, a także kalinie wonnej.

Balkony i tarasy w wiosennej szacie

Aby balkon zachwycał w okresie wiosennym nie może na nim zabraknąć roślin cebulowych w trafnie dobranych osłonkach. Niskie tulipany, narcyzy, szafirki, cebulice, krokusy, hiacynty, to zaledwie niewielka część roślin, które można wykorzystać na wiosennym balkonie i tarasie. Z pewnością nie powinno zabraknąć bratków, stokrotek, niezapominajek, barwinka. Wspomniane rośliny doskonale sprawdzają się przy aranżacji wiosennego balkonu. Nie zapominajmy także o wrzoścach.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: