Rośliny doniczkowe cieniolubne

Rośliny doniczkowe cieniolubne

Skomentuj artykuł

Doniczkowe giganty

Jedną z większych roślin doniczkowych, która dobrze znosi warunki półcienia jest monstera. W naturze to bardzo wysokie pnącze (dorastające nawet do 20 m.), wspinające się po drzewach, a więc przystosowane do niedoborów świetlnych. Jego powcinane, wielkie liście są bardzo dekoracyjne, ale trzeba im przeznaczyć sporo miejsca, gdyż nawet w pojemnikach mogą osiągać znaczne rozmiary. Poza tym podobnie jak zamiokulkas, sok monstery posiada substancje toksyczne, mogące w bezpośrednim kontakcie być przyczyną podrażnień skóry i błon śluzowych.


Domowi ulubieńcy 

Kolejną popularną rośliną pokojową, która preferuje miejsca półcieniste jest skrzydłokwiat. Posiada piękne, zielone, duże liście na długich, sztywnych ogonkach i niekiedy zakwita białymi kwiatami, typowymi dla roślin z rodziny obrazkowatych. Podobnie jednak jak poprzednie gatunki, w tkankach posiada substancje toksyczne, a jej pstre odmiany oczekują miejsc znacznie jaśniejszych, niż rośliny zielone. Wśród gatunków dobrze znoszących półcień, znajduje się również urocza peperomia. Ta niewysoka roślinka jest dostępna w ogromnej różnorodności odmianowej i jedynie egzemplarze barwne, oczekują więcej światła od pozostałych.

Rośliny doniczkowe cieniolubne – peperomia

Rośliny doniczkowe cieniolubne – peperomia

Rośliny doniczkowe cieniolubne – peperomia

Rośliny doniczkowe cieniolubne – peperomia

Jak widać każdy miłośnik roślin doniczkowych, który poszukuje gatunków tolerujących półcień lub cień, z pewnością może znaleźć wśród nich coś odpowiedniego dla siebie i swojego mieszkania.

Autor: Katarzyna Józefowicz

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie