Rośliny bagienne

Rośliny bagienne

2 komentarzy

Tojeść rozesłana (Lysimachia nummularia)-  niska płożąca i ekspansywna bylina. W okresie letnim pokrywa się  żółtymi kwiatami. Bylina rodzima, tolerancyjna, która sprawdzi się jako roślina okrywowa. Jej odmiana ‘Aurea’ charakteryzuje się żółtymi liśćmi.

Żabieniec babka wodna (Alisma plant ago- aquatica)- bylina rodzima, występująca w okolicach zbiorników wodnych, na podmokłym terenie. Charakteryzuje się bardziej wydłużonymi, lancetowatymi i zaostrzonymi liśćmi, osadzonymi na ogonku. Kwiaty białe, zebrane w bardzo luźną wiechę, ukazują się w okresie letnim. Podczas kwitnienia wysokość rośliny dochodzi do około 100 cm.

Rośliny bagienne - Kosaciec syberyjski

Rośliny bagienne - Kosaciec syberyjski

Sadziec konopiasty (Eupatorium cannabium)- rodzimy gatunek, wysokiej byliny, osiągającej nawet 2 m wysokości. Charakteryzuje się wyprostowanym pokrojem oraz różowawymi kwiatami, zebranymi w spore baldachy. Gatunek tolerancyjny, wymaga przemyślanej rabaty.

Wiązówka błotna (Filipendula almaria)- ciekawa bylina, której także, nie powinno zabraknąć w strefie bagiennej zbiornika wodnego. Jej naturalne stanowiska występują także w rodzimym krajobrazie na podmokłych terenach. Jej dekoracyjność wynika z pierzastych liści, a także kremowych kwiatów, które dodatkowo ładnie pachną. Wysokość wiązówki błotnej jest zmienna i może osiągać  ponad metr. Kwitnienie wiązówki przypada na czerwiec i lipiec. Warto rozejrzeć się takież za ciekawymi odmianami gatunku. Odmiana ‘Aurea’ charakteryzuje się żółtymi liśćmi, ‘Variegata’ pstrymi liśćmi, a ‘Rosea’ różowymi kwiatami.

Rośliny bagienne - Sadziec konopiasty

Rośliny bagienne - Sadziec konopiasty

Pozostałe wybrane gatunki:

o    Długosz królewski (Osmunda regalis)
o    Kroplik złoty (Mimulus lutens)
o    Języczka pomarańczowa (Ligularia dentata)
o    Niezapominajka błotna (Myosotis palustris)
o    Przetacznik bobowniczek (Veronica beccabunga)
o    Pełnik europejski (Trollius europaeus)
o    Pięciornik błotny (Potentilla palustris)
o    Pierwiosnek różowy (Primula rosea)

Opisów przytoczonych gatunków proszę szukać w naszej Encyklopedii.

Rośliny bagienne - Wiązówka błotna

Rośliny bagienne - Wiązówka błotna

Sadzenie i pielęgnacja roślin wodnych

W przypadku sporej przestrzeni, niewielkim zróżnicowaniu nasadzeń, mamy możliwość sadzenia roślin bezpośrednio w przygotowane podłoże, bez konieczności stosowania pojemników. Rośliny silnie ekspansywne , sadzimy w pojemnikach, aby ułatwić sobie dalszą ich pielęgnację.

Odpowiednim terminem sadzenia roślin jest wiosna, ale nie jest on obligatoryjny, zwłaszcza dla roślin zakupionych w pojemnikach.

Pielęgnacja roślin błotnych w strefie bagiennej polega na ograniczaniu nadmiernego rozrastania się roślin, a także na usuwaniu w okresie wiosennym martwych części roślin. Pamiętajmy, że strefa bagienna może stać się zbyt absorbującą w przypadku nieprzemyślanych nasadzeń, silnie ekspansywnych, a także posadzonych w zbyt dużej ilości.

Uwagi końcowe

Strefa bagienna to doskonały sposób na urozmaicenie strefy brzegowej oczka wodnego. Możliwość harmonijnego przejścia ze środowiska wodnego do lądowego. Poza tym dzięki strefie bagiennej, mamy możliwość uprawy roślin oryginalnych, typowych dla takiego właśnie środowiska np. czermień błotną, żabieniec babka wodna. Zróżnicowanie nasadzeń to wielka zaleta ogrodu.    

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Bynio, Tytuł: Podziekowanie

    Dziekuje wam za pomoc , dobre pomoce na geografie, tylko ze troche tego malo ale sie obejdzie .

  2. Dodał: Abri, Tytuł: Jakie podłoże do strefy bagiennej?

    Dobór roślin to już sprawa indyvidualna, nie nie napisano o podłożu, czy może to być torf? Chciałbym w strefie przybrzeżnej uprawiać Calla palustris i Lysichiton.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: