Rośliny bagienne

Rośliny bagienne

2 komentarzy

W centrach ogrodniczych, bardzo ciężko o szeroki asortyment roślin, które sprawdzą się w strefie brzegowej.  Rośliny można pozyskać od osób prywatnych, posiadających ogrody wodne, a także skorzystać ze specjalistycznych sklepów, których nie brakuje w Sieci. Przy nabywaniu roślin, koniecznie sprawdzajmy jakość, zdrowotność sadzonek. Z pewnością lepiej będą prezentować się rośliny, oferowane  w pojemnikach, ale nie wszędzie można je w takiej formie nabyć.

Rośliny bagienne - Krwawnica pospolita

Rośliny bagienne - Krwawnica pospolita

Przed zakupem roślin, należy zapoznać się ogólnie z ofertą roślin wodnych, poznać gatunki roślin nadających się do uprawy w strefie bagiennej, ich budowę oraz wymagania. Następnie w sposób nawet dość ogólny naszkicować  plan nasadzeń, uwzględniając właściwe rozmiary roślin oraz poziom ich ekspansywności. Aby nie wkradła się monotonia, pamiętajmy o zróżnicowaniu roślin pod względem wysokości, wielkości liści, barwy,  kształtu kwiatów itp. Uwzględnienie terminów kwitnienia roślin  pozwoli na barwną strefę kamienną przez cały sezon.

Już po jednym sezonie rośliny znacznie się rozrosną.

Strefę bagienną można także wykonać w trochę inny sposób, a więc zamiast podłoża zastosować drobny żwir, a nawet niewielkie kamienie. Poszczególne rośliny muszą być wówczas uprawiane w obszernych pojemnikach, które będą obsypane odpowiednim materiałem.

Rośliny bagienne - Krwawnica pospolita

Rośliny bagienne - Krwawnica pospolita

Rośliny bagienne- wybrane gatunki 

Do podstawowych gatunków tej strefy roślinności, zaliczymy m.in.

Knieć błotna (Caltha palustris)- bylina o złocistych kwiatach, charakterystyczna także dla otaczającego nas krajobrazu. Możemy ją spotkać  w okolicach rzek, na podmokłych łąkach itp. Popularnie nazywana jest kaczeńcem. Jej kwitnienie rozpoczyna się w kwietniu i trwa do końca maja. Wysokość sięga do około 40 cm. Przepięknie prezentuje się z innymi roślinami, także z trawami. Gatunek charakteryzuje się pojedynczymi kwiatami, ale odmiana ‘Flore Pleno’ ma pełne kwiaty, a ‘Alba’ pojedyncze, ale białe. Zróżnicowanie odmianowe, daje nam więcej możliwości aranżacyjnych, ale pamiętajmy, że jest to roślina trująca.

Krwawnica pospolita (Lythrum salicaria)- kolejna bylina rodzima o strzelistych kwiatostanach, której wysokość osiąga około 120 cm, choć nie brakuje także okazów dużo wyższych. Kwiaty różowawe, zebrane w długie kłosy, do kilkudziesięciu centymetrów długości, ukazują się  już  w czerwcu. Roślina niezwykle tolerancyjna, tak więc bez problemu sobie radzi w zróżnicowanym środowisku, także strefie bagiennej. Silnie się rozsiewa, tak więc przed dojrzeniem nasion warto ściąć kwiatostany, aby uniknąć problemu usuwania dużych ilości samosiejek.

Rośliny bagienne - Kosaciec syberyjski

Rośliny bagienne - Kosaciec syberyjski

Kosaciec syberyjski (Irys sibirica)- odporna bylina kłączowa o trawiastych liściach i pięknych kwiatostanach w odcieniach barwy niebieskiej i fioletowej. Wysokość gatunku przekracza metr wysokości, a kwitnienie przypada na koniec wiosny i początek lata. Przepiękna roślina, niezwykle estetyczna. W ofercie roślin można odnaleźć wiele ciekawych odmian kosaćca syberyjskiego o zmiennych barwach m.in. ‘White Swirl’ (białe), ‘Roter Milan’ (purpurowe), ‘Welfenprinz’ (żółte), ‘Lavender Bounty’ (lawendowe).

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Bynio, Tytuł: Podziekowanie

    Dziekuje wam za pomoc , dobre pomoce na geografie, tylko ze troche tego malo ale sie obejdzie .

  2. Dodał: Abri, Tytuł: Jakie podłoże do strefy bagiennej?

    Dobór roślin to już sprawa indyvidualna, nie nie napisano o podłożu, czy może to być torf? Chciałbym w strefie przybrzeżnej uprawiać Calla palustris i Lysichiton.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: