Rodzaje gleby ogrodowej

Rodzaje gleby ogrodowej

2 komentarzy

Gleba ogrodowa to jeden z podstawowych elementów, warunkujących efektywną uprawę roślin w ogrodzie. Nie powinno tworzyć się ogrodu, bez uprzedniego określenia rodzaju gleby. Jest to bardzo ważne, ponieważ zakres dostępnych roślin ozdobnych jest bardzo zróżnicowany, także pod względem wymagań w stosunku do podłoża. Być może większość roślin poradzi sobie, mimo nieodpowiedniego podłoża, ale należy pamiętać, że zostanie spowolniony ich wzrost, rośliny nie będą w stanie w pełni ukazać swego piękna, a poza tym staną się bardziej podatne na choroby i szkodniki. W uprawie roślin ozdobnych należy dążyć do stworzenia takich warunków, aby były jak najbliższe tym optymalnym, charakterystycznym dla naturalnych siedlisk, poszczególnych gatunków.

Czym jest gleba ?

Zewnętrzna warstwa litosfery ( powłoka Ziemi) powstała m.in., w wyniku erozji, a więc rozpadu skał na drobne cząstki mineralne ( m.in. piasek, kamienie, żwir. glina). Poza nimi w skład gleby wchodzą substancje organiczne, powietrze, woda, a także liczne mikroorganizmy glebowe (m.in. grzyby, glony, bakterie itp.), mające olbrzymie znaczenie w procesie rozkładu martwych resztek roślinnych i zwierzęcych. To właśnie one przekształcają je w tak pożądaną próchnicę. Od struktury podłoża oraz zawartości związków organicznych zależy typ gleby oraz poziom przydatności gleby do efektywnego nią gospodarowania.


Jak określić podstawowe typy podłoża w ogrodzie ?

Najprostszym sposobem na określenie typu gleby w ogrodzie jest wykopanie kilku dołów (zależnie od wielkości ogrodu)  na głębokość nawet 60 cm. Dzięki nim sprawdzimy nie tylko rodzaj podłoża,  grubość żyznej warstwy powierzchniowej, ale także będziemy mieli możliwość  zweryfikowania poziomu wód gruntowych. Typ gleby określamy biorąc do ręki trochę wilgotnego podłoża. Ściskając je bez problemu określimy podstawowe właściwości gleby.

• W przypadku, kiedy podłoże jest lepkie, gładkie, daje się modelować wówczas mamy do czynienia z podłożem gliniastym.
• Jeżeli podłoże jest sypkie, szorstkie, nie dające się formować, wówczas mamy do czynienia z glebą piaszczystą.
• Podłoże ilaste, podobnie jak gleba gliniasta daje się formować, jest lepkie, delikatne w dotyku, ale w przeciwieństwie do gliny jest bardziej elastyczne i przy uformowany z niej wałka, nie łamie się.

Podstawowe rodzaje gleb występujących w ogrodach

Podłoże w ogrodach najczęściej możemy podzielić na trzy podstawowe rodzaje, a więc

Podłoże gliniaste (gleba ciężka)- składające się z licznych drobnych cząstek, które bardzo ściśle do siebie przylegają, zbijają się, decydując o podstawowych właściwościach  tego rodzaju gleby. Zazwyczaj zasobna w składniki pokarmowe, charakteryzująca się słabą przepuszczalnością (niewielkie przestrzenie między cząstkami, zatrzymują wodę oraz substancje odżywcze).  Ciężka w uprawie. Poza tym słabo przewiewna, powoli się nagrzewa. Aby podnieść jej wartość, należy poprawić jej strukturę, a konkretnie zwiększyć przepuszczalność, dodając kompostu oraz gruboziarnistego piasku. Gleba gliniasta jest dobrym rozwiązaniem przy zbiornikach wodnych w tzw. strefie bagiennej. Gleba przede wszystkim przeznaczona dla roślin preferujących stanowiska mocno wilgotne.

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: , Tytuł:

    To wie każdy głupi Einsteinie.

  2. Dodał: Jacek, Tytuł: Kwasna gleba

    Nie sam rodzaj gleby się liczy warto napisć coś o PH gleby i kwaśnej glebie:

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: