Rodzaje gleby ogrodowej

Rodzaje gleby ogrodowej

2 komentarzy

Podłoże kwaśne, obojętne, a może zasadowe ?

Przy określaniu rodzaju gleby bardzo ważne jest także uwzględnienie jej pH, a więc stopnia zasadowości lub kwasowości podłoża. W zależności od zawartości wapnia w podłożu wyróżniamy:

•    gleba o odczynie kwaśnym  ˂ 7 pH
•    gleba o odczynie obojętnym – 7 pH
•    gleba o odczynie zasadowym > 7 Ph

Należy wiedzieć, że wśród roślin znajdziemy takie gatunki które wymagają podłoża kwaśnego oraz zasadowego. Najczęściej jednak większość roślin preferuje podłoże o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego na poziomie 6- 7 pH. Zasadowe podłoże uniemożliwia roślinom kwasolubnym pobieranie z podłoża manganu oraz żelaza, które mają decydujący wpływ na zdrowotność roślin. Natomiast rośliny preferujące podłoże zasadowe, na kwaśnym podłożu są narażone na zbytnia przyswajalność niektórych pierwiastków, co także wpływa negatywnie na rośliny.

Poziom pH bardzo łatwo sprawdzić za pomocą kwasomierza. Przykładem dobrego kwasomierza jest kwasomierz z płynem Heliga, można także zakupić kwasomierze automatyczne.

Znając pH podłoża możemy  dostosować się do zastanych warunków glebowych i obsadzić teren roślinami preferującymi dany poziom pH bądź wpłynąć na jego zmianę. W celu podwyższenia pH stosujemy węglan wapnia, a w celu jego obniżenia możemy stosować np. sproszkowaną siarkę, korę z drzew iglastych, specjalne płyny i nawozy. Zakwaszanie podłoża jest procesem, który musi potrwać. Sadząc rośliny kwasolubne najlepiej zastosować podłoże o kwaśnym odczynie. 


Wybrane rośliny wskaźnikowe

Obecność w ogrodzie wybranych roślin charakteryzujących się niewielką tolerancją ekologiczną, a więc wymagających ściśle określonego środowiska, także pomagają w określeniu rodzaju podłoża.

Wybrane rośliny wskaźnikowe, charakterystyczne dla wybranych rodzajów podłoża

Gleby wapienne – m.in. tobołki polne, oset, mak polny, babka zwyczajna, gorczyca polna, szałwia łąkowa, świerzbnica polna.

Gleby kwaśne- m.in. skrzyp polny, koniczyna polna, bodziszek łąkowy, szczaw polny, fiołek polny.

Gleby piaszczyste –m.in.  szczaw polny, ślaz zaniedbany, bodziszek drobny, fiołek polny.

Gleby gliniaste –m.in.  łopian większy, ostrożeń polny, gorczyca polna.

Gleby ilaste- m.in. glistnik jaskółcze ziele,  jaskier rozłogowy, pięciornik gęsi.

Uwagi końcowe

Podłoże to podstawowy czynnik warunkujący późniejsze tworzenie ogrodu. Nasadzenia można dostosować do zastanego podłoża, a jeżeli jest ono faktycznie bardzo złej jakości wzbogacić m.in.  materią organiczną, dzięki czemu nabierze parametrów, które pozwolą na efektywniejsze użytkowanie ogrodu. Zmiana struktury podłoża oraz jego pH jest możliwa, ale jeżeli istnieje możliwość dostosowania nasadzeń do zastanych warunków glebowych, warto skorzystać z tej możliwości, ponieważ taki ogród będzie łatwiejszy w uprawie i nie będzie zbyt absorbujący.
Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: , Tytuł:

    To wie każdy głupi Einsteinie.

  2. Dodał: Jacek, Tytuł: Kwasna gleba

    Nie sam rodzaj gleby się liczy warto napisć coś o PH gleby i kwaśnej glebie:

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: