Rodzaje gleby ogrodowej

Rodzaje gleby ogrodowej

2 komentarzy

Podłoże piaszczyste (gleba lekka)- podłoże charakteryzujące się bardzo luźną strukturą, dlatego też jest łatwe w uprawie. Możemy je uprawiać przez większość miesięcy w roku. Rośliny na takim podłożu wcześniej rozpoczynają wegetację, gleba piaszczysta jest sypka, przewiewna oraz szybciej się nagrzewa. Niestety duża przepuszczalność powoduje szybsze wysychanie oraz wymywanie składników odżywczych. Mało żyzna i wymaga częstego nawadniania w okresie suszy. Gleba lekka piaszczysta zazwyczaj jest kwaśna. Aby uprawa roślin na takim podłożu była efektywna, należy wzbogacać glebę w materię organiczną oraz ściółkować w celu ograniczenia parowania wody z podłoża.

Podłoże piaszczysto- gliniaste (gleba średnia)- stanowi formę pośrednią pomiędzy dwoma pierwszymi rodzajami podłoża i jest w zasadzie przykładem dobrej gleby ogrodowej, na której bez problemu możemy uprawiać rośliny ozdobne. Tego typu gleba jest zasobna  w składniki odżywcze, zawiera sporo próchnicy, jest dość przepuszczalna, przewiewna. Za szybko nie przesycha oraz dość dobrze utrzymuje wilgoć.

Gleba ogrodowa


Gleba ogrodowa

Poza trzema podstawowymi rodzajami gleby należy uwzględnić glebę ilastą, glebę próchniczą, glebę torfową oraz glebę żwirową. 

• Gleba ilasta- przykład dobrego podłoża, na którym bez problemu można uprawiać większość roślin ogrodowych. Gleba ilasta jest żyzna, zasobna, utrzymuje wilgoć  i nie wymaga za wiele pracy przy jej uprawie.

• Gleba próchnicza-  charakteryzuje się gruzełkowatą strukturą oraz wysoką zawartością próchnicy. Występuje w wierzchniej warstwie gleby, a jej grubość jest zróżnicowana. Doskonałe podłoże dla większości roślin, przepuszczalne, mające duże możliwości na płaszczyźnie magazynowania wody oraz zasobne w składniki odżywcze.

• Gleba torfowa – zaliczana do gleb bagiennych, stanowi niewielki procent gleb spotykanych w naszym kraju. Występuje na terenach wilgotnych, porośniętych przez rośliny preferujące wilgoć. Powstaje poprzez niepełny rozkład materii organicznej ( niedostatek tlenu). Słabo przepuszczalna, wymagająca poprawy struktury w przypadku dążenia do satysfakcjonującej urodzajności.

• Gleba żwirowa – przepuszczalne, przewiewne i szybko nagrzewające się podłoże, doskonałe dla roślin preferujące stanowiska skaliste, charakteryzujące się niską wilgotnością oraz niewielką zasobnością w składniki odżywcze. Aby poprawić jej strukturę uzupełniamy ją materią organiczną.

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: , Tytuł:

    To wie każdy głupi Einsteinie.

  2. Dodał: Jacek, Tytuł: Kwasna gleba

    Nie sam rodzaj gleby się liczy warto napisć coś o PH gleby i kwaśnej glebie:

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: