Rabarbar ogrodowy

Rabarbar ogrodowy

Skomentuj artykuł

Rabarbar ogrodowy (Rheum rhaponticum) określany także jako rzewień ogrodowy należy do bardzo popularnych, a zarazem mało wymagających warzyw, bardzo często występujących w ogrodach. Rheum rhaponticum przywędrował do Europy z rejonów Azjatyckich, najprawdopodobniej z Chin, gdzie znany był już w czasach starożytnych, choć traktowany jako roślina lecznicza.

Rabarbar jest byliną o rozbudowanej części podziemnej na którą składają się karpa oraz liczne korzenie. Młode rośliny charakteryzują się korzeniem palowym, ale wraz z wzrostem rośliny, tworzą się częściowo zdrewniałe korzenie, typu spichrzowego. Na szczycie karpy znajdują się pąki, z których wiosną wyrastają duże liście, osadzone na bardzo grubych ogonkach liściowych, stanowiących jadalną część warzywa. Ogonki mogą być barwy czerwonej, zielonej oraz zielonoczerwonej. Wysokość warzywa może wynieść około 1,5 m.

 
Kilka słów o wartości odżywczej warzywa

Rheum rhaponticum jest warzywem dostarczającym nam bardzo smacznych i soczystych ogonków liściowych. Jego walory smakowe wynikają przede wszystkim z kwaskowatego smaku. Zawiera ono m.in. kwasy organiczne ( jabłkowy, szczawiowy, octowy i cytrynowy), witaminę C, witaminy z grupy B, żelazo, magnez, fosfor, wapń.

 
Wymagania warzywa

Warzywo doskonale sobie radzi w naszym klimacie, jest mrozoodporne i wieloletnie, mogące rosnąć na jednym stanowisku do kilkunastu lat. Uda się zarówno na stanowisku słonecznym jak i zacienionym, choć w pierwszym przypadku wcześniej zaczyna plonować. Preferuje gleby żyzne, próchnicze, dostatecznie wilgotne. Poradzi sobie także na gorszym podłożu, aczkolwiek musimy się liczyć z niższym plonem.

 
Kiedy sadzimy rabarbar ?

Rabarbar możemy uzyskać z nasion bądź rozmnożyć poprzez podział karp. Uprawa rabarbaru z nasion nie jest polecana dla amatorów, ponieważ wymaga ona selekcji, ze względu na bardzo dużą zmienność siewek, które nie muszą powtórzyć cech rośliny matecznej. Rozmnażanie wegetatywne pozwala uzyskać w szybkim czasie dorodne rośliny, dobrze plonujące.

Do rozmnożenia wybieramy dobrze rozrośnięte, kilkuletnie karpy, które dzielimy w okresie jesiennym (wrzesień/ październik) za pomocą ostrego noża. Dzieląc starajmy się uzyskać sadzonki, które będą posiadać przynajmniej dwa pąki i kilka korzeni. Po zaschnięciu miejsca cięcia, sadzonkę wysadzamy na wcześniej przygotowane, dobrze oczyszczone i nawiezione stanowisko. Sadzonki sadzimy w rozstawie około 1 x 1 m. Pamiętajmy, aby karpa przysypana była warstwą ziemi na poziomie około 2- 3 cm. Jesienne sadzenie zapewnia lepszą aklimatyzację rośliny oraz wyższy zbiór. Jeżeli zechcemy posadzić rabarbar w okresie wiosennym, uzyskane jesienią sadzonki, należy przechować do wiosny np. w ciemnej piwnicy.

Pielęgnacja rabarbaru sprowadza się do nawożenia, w razie potrzeby podlewania, odchwaszczania i usuwania pędów kwiatostanowych.

 

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: